زندگی‌نامه هاوکینگ

استیون  ویلیام هاوکینگ(Stephen William Hawking) در 8 ژانویه 1942 در شهر دانشگاهی آکسفورد متولد شد، او فیزکدان نظری، کیهان شناس و نویسنده علمی بزرگ و مشهور در جهان است. هاوکینگ در سن هفده سالگی در دانشگاه آکسفورد تحصیلات خود را در رشته فیزیک شروع کرد و موفقیت های فراوانی را کسب کرد. این دانشمند بزرگ در سال 1962 تحصیلات تکمیلی خود را در کالج ترینیتی(College of the Holy and Undivided Trinity) آغاز کرد و دکترای خود را در رشته ریاضیات کاربردی و فیزیک نظری با گرایش نسبیت عمومی و کیهان شناسی در سال 1966 گرفت.

 سفر در زمان آمکان پذیر است 
استیون هاوکینگ

هاوکینگ در دروان دانشگاه متوجه بیماری بسیار نادری در خود شد. نام  بیماری او   اسکلروز جانبی آمیوتروفیک بود. بیماری که باعث از کار افتادن سلول های عصبی و حرکتی می‌شد. پزشکان کاملا از او قطع امید کرده بودند و می‌گفتند که چند ماه بیشتر زنده نخواهد ماند، اما وی سال های به زندگی و نظریه پردازی ادامه داد.

هاوکینگ در 2009 مدال آزادی ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا را گرفت و همچنین او به عنوان عضو انجمن سلطنتی انگلستان انتخاب شد. شاخصه فعالیت و نظریه‌های  هاوکینگ در زمینه‌های کیهان شناسی، گرانش کوانتومی و به ویژه در مورد سیاهچاله بوده است. بیشتر کتاب‌های او، در لیست پرفروش‌های بریتانیا قرار دارد. کتاب تاریخچه زمان 237 هفته  در صدر پرفروش‌های انگلستان قرار گرفت. این امر خود یک  رکورد در کتاب‌های علمی  محسوب می‌شود. کتاب‌های دیگر او هم مانند جهان در پوست گردو، طرح بزرگ و پاسخ های کوتاه به پرسش های بزرگ از کتاب‌های مهم و پرفروش است.

 هاوکینگ چند روز قبل از مرگش آخرین مقاله خود را با موضوع پیش بینی پایان جهان به اتمام رسانده بود. او پیش از مرگش آخرین پروژه آکادمیک خود را در زمینه یک توضیح ریاضی پیشرو که امکان بررسی وجود جهان‌های دیگر را می‌دهد، مطرح کرد.توماس هرتوگ که همکار هاوکینگ در تهیه این مقاله با وی همکاری داشته. او با اعلام این خبر گفت: که آخرین مقاله هاوکینگ یک فرمول ریاضی برای یافتن شواهدی مبنی بر وجود جهان‌های دیگر ارائه شده است.

کیهان شناسان این پدیده را به عنوان مجموعه‌ای از جهان‌های موازی تعریف می‌کنند. در واقع این مقاله راهی برای اثبات این موضوع است که انفجار بزرگ (Big Bang Theory) مجموعه‌ای جهان را ایجاد کرده و جهان ما تنها یکی از آنها به حساب می‌آید.

سیاه چاله

طبق گفته آقای هرتوگ، استاد فیزیک نظری دانشگاه کوه لوان در بلژیک، این نسخه ارتقاء یافته مدل قدیمی هاوکینگ با عنوان انفجار بزرگ بدون مرز است. هاوکینگ و جیمز هارتل در سال ۱۹۸۳ ارائه کرده بودند. آخرین نظریه هاوکینگ تنها شامل چشم انداز هیجان انگیز پیدا کردن شواهدی در مورد جهان‌های موازی نیست. بلکه پیش‌بینی تیره و تاری هم مطرح می‌کند. به اعتقاد او جهان در نهایت تاریک خواهد شد زیرا انرژی ستاره‌ها بالاخره تمام می شود.

محققان معتقدند انتشار نظریه جدید هاوکینگ می تواند جایزه نوبل را برای او به ارمغان بیاورد. او پیش‌تر چندین بار نامزد این جایزه شده بود. اما در طول دوران حیاتش هرگز برنده آن نشد. هاوکینگ تنها دو هفته قبل از مرگش با هرتوگ ملاقات می‌کند تا مقاله آخرش را نهایی و منتشر کند. به گفته همکار او این مقاله به زودی در یک مجله علمی منتشر می شود. استیون هاوکینگ در سن ۷۶سالگی در کمبریج فوت کرد.

نگاهی به کتاب پاسخ های کوتاه به پرسش های بزرگ:

این کتاب از آخرین یادداشت‌ها، مقالات، سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های دانشمند فقید استیون هاوکینگ است. که جدیدترین نظریات او را در خود جا داده است. هاوکینگ در این کتاب به برخی از بزرگترین رازه‌های جهان هستی پرداخته و با یک نگاه تحلیلی سعی به ارزیابی این موضوعات کرده است. او کوشیده که  به خوانندگان خود نشان دهد علم می‌تواند برای بسیاری از مشکلات ما راه گشا باشد.

از نظر هاوکینگ مشکل اینجاست که اکثر مردم  جهان، بر این باورند که درک و تحلیل علم واقعی، برایشان  بسیار دشوار و پیچیده است. در صورتی‌که  اصلا اینطور نیست! برای تحقیقات در مورد قوانین اساسی که جهان را اداره می‌کنند. نیازمند صرف وقت است، چیزی که اکثر مردم آن را ندارند. اگر همه‌ی ما سعی می‌کردیم‌ از فیزیک نظری در زندگی استفاده کنیم قطعا جهان خیلی زود از بین رفته بود. اما مفاهیم فیزیکی اگر بدون معادلات ارائه شوند، بیشتر مردم می‌توانند ایده‌های اساسی را درک کنند و از آن لذت ببرند. کاری که هاوکینگ انجام داد و در طول زندگی خود از آن نهایت لذت را برد.

آیا سفر در زمان آمکان پذیر است؟

بخشی از کتاب

در سال 2009، برای یک فیلم در مورد سفر در زمان، یک مهمانی برای مسافران زمان در کالجم در کمبریج برگزار کردم. برای اطمینان از این که تنها مسافران زمان واقعی بیایند، دعوت نامه‌ها را تا بعد از مهمانی ارسال نکردم. در روز مهمانی در کالج امیدوار نشسته بودم، اما هیچکس نیامد. ناامید شدم. اما تعجب نکردم، چون نشان داده بودم که اگر نسبیت عام درست باشد و چگالی انرژی مثبت، سفر در زمان امکان پذیر نیست. اگر یکی از فرض هایم اشتباه از آب در می‌آمد، خوشحال می‌شدم.

 سفر در زمان آمکان پذیر است 1

این بخش کوتاهی  از کتاب پاسخ های کوتاه به پرسشهای بزرگ بود. اگر سوالات بزرگی مثل سفر در زمان، آغاز هستی، هوش مصنوعی و آیا زندگی هوشمند دیگری در جهان وجود دارد؟ و حتی در این کتاب به این پرسشی که آیا خدایی وجود دارد یا خیر پاسخ داده شده است. این کتاب و باقی کتاب‌های هاوکینگ برای افرادی که به علم و مباحث مانند چگونگی به وجود آمدن جهان، سفر در زمان، جهان موازی و … علاقه‌مند هستند، بسیار مناسب و مسیر جدیدی را به روی خوانندگان خود در این زمینه باز می‌کند. استیون هاوکینگ در طول زندگی خود همیشه تلاش کرد تا با نگاهی متفاوت به علم و فیزیک، به نظریه‌های جدیدی برسد. می‌توان گفت او جز دانشمندان پیشرو و تاثیر گذار عصر معاصر به حساب می‌آید و نظریه‌های وی پایه گذاری کشفیات آیندگان خواهد شد.

  • Milad Yeganeh
  • 1400-11-30
  • 167 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...

کتابی که دنبالشی رو پیدا نکردی؟