داشتن اشیا مانند افراد به ما احساس تملک می‌دهد. با از دست دادن آن‌ها، حس فقدان و کمبودی سراسر وجود ما را فرا گرفته که بسیار دردناک و آزار دهنده است. تنها وسیله‌ای که با از دست دادن آن، حس کمبود و فقدانی  تجربه نمی‌کنیم، کتاب است. زیرا از طریق  مطالعه، سطح دانش خود را بالا برده و نکات آن در ذهن ما ثبت می‌شود. این مفاهیم با از دست رفتن کتاب هم از ذهن ما پاک نمی‌شود. کتاب افراد را از تباهی نجات می‌دهد و مثل نوری مسیر تاریک زندگی ما را روشن می‌کند.

نامگذاری روز و هفته کتاب‌خوانی

هفته کتابخوانی از 24 آبان آغاز می‌شود. روز 24 آبان 1372 شمسی را به عنوان روز کتابخوانی در ایران نام گذاری کردند. این روز همچنین با روز درگذشت علامه طباطبایی مصادف است. اهمیت کتاب و کتاب‌خوانی آنقدر زیاد است که بیشتر کشورها روز یا هفته‌ای به آن اختصاص داده‌اند و یا در سال، نمایشگاه‌هایی به محوریت کتاب برگزار می‌کنند. ترویج کتا‌ب‌خوانی باعث بالا رفتن سطح دانش عمومی و ارتقا فرهنگ شده، به همین علت همه کشورها از سنین پایین به اهمیت کتابخوانی تاکید می‌کنند؛ چرا که با هزینه بسیار کم، می‌توانند فرهنگ سازی کنند.

روز جهانی کتاب

روز جهانی کتاب رویدادی سالانه در 23 ماه آوریل است. نامگذاری این روز توسط سازمان یونسکو در سال 1995 صورت گرفته است. به این صورت که در این سال، یونسکو تصمیم به گرفتن جشنی به مناسبت روز جهانی کتاب و حق نشر گرفت. همچنین روزهای 22 و 23 آوریل به ترتیب مصادف با سالگرد درگذشت سروانتس و ویلیام شکسپیر است.

اهمیت کتاب و کتابخوانی

برای اولین بار، ایده اعلام روز جهانی کتاب و حق مولف در کاتالونیا اعلام شد. روز سن ژورژ در آنجا، در ازای هر کتاب خریداری شده یک شاخه گل رز به عنوان هدیه به خریدار داده می‌شود. موفقیت و پیروزی روز جهانی کتاب به حمایت گروه‌های ذی نفع وابسته است. از این گروه می‌توان به نویسندگان، ناشران، دبیران، سازمان‌های بشر دوستانه و.. اشاره کرد. مسئولیت گردهم آوری و جمع کردن این گروه‌ها در هر کشور به عهده کمیسیون‌های ملی یونسکو، کلوپ‌های یونسکو، مدارس مرتبط با یونسکو و افرادی که مایل به فعالیت و همکاری در این روز جهانی‌اند، است.

تاثیرات کتاب و کتابخوانی

مطالعه فواید بسیاری بر مغز، روح و عملکرد انسان دارد. از مهم ترین آنها به برخی موارد اشاره می کنیم:

  • تقویت ذهن و پیشگیری از آلزایمر
  • افزایش آرامش و حفاظت از آن
  • داشتن خواب راحت
  • افزایش درک فردی
  • مقابله با بیماری  و اختلالات
  • تقویت مهارت تفکر تحلیلی
  • گسترش دایره‌ی لغات

کتاب محصولی از تجربیات، آموخته و خلاقیت‌های ذهنی افراد است. سهم کتاب در انتقال دانش، بیشتر از ابزار آموزشی دیگر می‌باشد. زیرا کتاب دوست و منبع تغذیه روح انسان است. چه چیزی مهم‌تر از روح برای انسان است؟

جهل، نادانی و شک می‌تواند جامعه‌ای را با شکست روبه‌رو کند. یکی از مهم‌ترین کارهایی که جهل را ریشه کن می‌کند، کتاب و مطالعه است. قدرت کتاب آنقدر زیاد است که شک و شبه‌های ذهنی را برطرف کرده و ایمان قلبی را به ما برمی‌گرداند. دانش‌های بشری هنگامی که به صورت مکتوب در بیایند از خطر تباهی نیز مصون و به نسل‌های دیگر منتقل  می‌شوند. کتاب‌ها نسخه‌ای مکتوب از دانش‌های متفاوت و  همچنین میراث فرهنگی گران بهایی برای آیندگان هستند.  جادوی کلمات و نوشته‌های کتاب، هنگامی مشخص می‌شود که بتواند به نیاز و سوالات مخاطبین پاسخ استوار و قانع کننده دهد، گره‌ای از مشکلات او باز کند و بر جان و روح آنها تاثیر بگذارد. ممکن است اثری از یک نویسنده‌ی معروف نباشد، اما چنان متن و محتوای تاثیر گذار و عمیقی داشته باشد که مخاطب را درگیر کند.

کتاب‌های ناسالم

دسته‌ای از کتاب‌ها نیز هستند که با خواندن آنها ممکن است در معرض آفات و خطراتی قرار بگیرید. راه دادن کتاب‌های ناسالم و سست محتوا به مدارس و خانه‌ها، مسمومیت فکری و اخلاقی نسل را پایه گذاری می‌کند. بنابراین نظارت بر چاپ کتاب و بررسی محتوایی آن برای سلامت و ترویج فرهنگ در جامعه، امری ضروری است. اگر به سلامت اندیشه، باور و گرایشات خود اهمیت می‌دهید، کتاب‌های ناسالم را مطالعه نکرده و از ترویج آنها جلوگیری کنید.

  • zahra.yousefi
  • 1400-08-23
  • 128 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...

کتابی که دنبالشی رو پیدا نکردی؟