ایلان ریو ماسک در ۲۸ ژوئن سال ۱۹۷۱ در آفریقای جنوبی متولد شد. او در ده سالگی به برنامه نویسی علاقه‌مند و شروع به یادگیری آن کرد. ماسک در سن 12 سالگی  بازی ویدیویی Blastar  که طراحی خودش بود را به مبلغ 500 دلار فروخت. او با کسب بورس تحصیلی دانشگاه پنسیلوانیا به ایالات متحده رفته و موفق به کسب مدرک کارشناسی در رشته‌های فیزیک و علوم اقتصادی از این دانشگاه  شد. 

ایلان ماسک در سال 1995 به همراه برادر خود شرکت نرم‌‌افزاری به نام زیپ2 تاسیس کرد. این شرکت یک راهنمای شهری برای توسعه صنعت انتشارات روزنامه به بازار ارائه داد. ماسک قراردادهایی با نیویورک تایمز و شیکاگو تریبون امضا و اعضای هیئت مدیره آن را برای پیوستن به شرکت سیتی سرچ منصرف کرد. در نهایت کامپک یکی از شرکت‌های بزرگ رایانه‌سازآمریکا در سال 1999 کمپانی زیپ2 را به قیمت 307 میلیون دلار به وسیله سهام، تصاحب و 7 درصد یا 22 میلیون دلار از فروش این کمپانی به ایلان ماسک رسید.

در ماه مارس 1999، ایلان ماسک پی پال،ایکس کام را  تاسیس کرد.این شرکت سرویس دهنده مالی و یک شرکت پرداخت ایمیلی بود . او به دلیل اصرارهای زیاد خود بر انتقال زیرساخت‌های پی پال از یونیکس به مایکروسافت از سمت مدیریت اخراج و برکنار شد. در سال 2002 پی پال  با قیمت 165 میلیون دلار از طریق سهام، از آن ای‌بی شد و 165 میلیون دلار به ماسک رسید.

همچنین ایلا ماسک به خاطر دستاوردهایش، در سال 2021 به عنوان چهره سال مجله تایمز انتخاب شد.

از دستاوردهای مهم ایلان ماسک:

 • تسلا

 ایلان ماسک برای استفاده نکردن از سوخت‌های فسیلی تصمیم به تاسیس کمپانی خودروسازی تسلا گرفت. او این کمپانی را در سال 2003 تاسیس کرد. ایلان ماسک به دنبال تغییر انرژی و تولید خودروهای الکتریکی‌ بود که برای بیشتر مردم نیز در دسترس باشد. او می‌خواست از این طریق به هدف خود که استفاده افراد از حمل و نقل پاک است، برسد.

ماسک ابتدا، کار خود را با تولید خودروهایی گران قیمت از قیمت پایه 80 هزار دلار شروع کرد.  در حال حاضر قیمت محصولات او از 31 هزار دلار شروع می‌شود که که افراد طبقه متوسط نیز توانایی خرید آنها را داشته باشند.

 • گیگافکتوری

یکی از تلاش‌های ماسک برای ترغیب مردم جهان بر استفاده از انرژی پایدار و پاک با تاسیس گیگافکتوری شکل گرفت. این ابرکارخانه با هدف خودکفایی و استفاده از انرژی‌های پاک مانند  انرژی خورشیدی و بادی تاسیس شد.

اولین گیگافکتوری با مساحتی بالغ بر 1.9 میلیون فوت مربع در صحرایی خارج از شهر رنو در ایالت نوادا ساخته شد. این چنین کارخانه‌ها با هدف تولید وسیع باتری‌های لیتیومی یونی برای خودروهای تسلا تاسیس شده بود. تاسیس این کارخانه، قیمت تمام شده باتری‌های تسلا را تا 30 درصد کاهش و ساخت این باتری‌ها، به تولید انبوه خودروهای تسلا نیز کمک می‌کند. 

با عملی شدن این کاهش هزینه‌ها، قیمت خودروهای تسلا نیز کاهش پیدا کرده. بیشتر مردم می‌توانند از خودروهای برقی استفاده و به کاهش آلاینده‌های کربنی کمک کنند. هم اکنون سه گیگافکتوری در نوادا، نیویورک و شانگهای تاسیس و البته قرار به تاسیس 5 شعبه ی دیگر از این ابر کارخانه‌ها در جهان است.

 • اسپیس ایکس

یکی از دغدغه‌های بزرگ ایلان ماسک، روند رو به رشد گرمایش جهانی و آثار منفی آن بر حیات جانداران  روی زمین است. وی چند سال پیش، از هدف خود برای انتقال بشر به سیارات دیگر صحبت کرده بود. با همین هدف از سال 2002 کار خود را بر روی پروژه اسپیس ایکس آغاز نمود تا بتواند ایده سکونت بشر در سیاره‌های قابل حیات  مانند مریخ را عملی کند.

 تیم اسپیس ایکس بعد از چندین شکست در ارسال موشک 1 به مدار، در چهارمین تلاش خود موفق به انجام این کار شدند. در روز ۳۰ ماه مه ۲۰۲۰  ایلان ماسک پس از ۱۸ سال  توانست کپسول فضایی کرو دراگون (Crew Dragon) را به کمک راکت فالکون ۹ در حضور رئیس جمهور آمریکا و معاونش و جمعی دیگر از سران سیاسی و علمی با موفقیت به ایستگاه فضایی برساند.

 بعد از این موفقیت، این کمپانی در آستانه ورشکستگی قرار گرفت. اما خوشبختانه این شکست، حمایت و توجه مالی سرمایه گذاران را جلب خود کرد. یکی از مهم‌ترین اولویت‌های اسپیس ایکس، ارزان شدن سفرهای فضایی و در نهایت در دسترس قرار گرفتن برای افراد دیگر بوده است که این شرکت به موفقیت‌هایی در راستای این امر، رسیده است.

 • کمپانی بورینگ

این پروژه در ابتدا به هدف یک سرگرمی جانبی شروع به کار کرد. اما هم اکنون با هدفی والا و بزرگ به کار خود مشغول است. این کمپانی با استفاده از شیوه‌های جدید حمل و نقل با ساخت تونل‌های جایگزین، می‌خواهد ترافیک‌های زیاد شهرهای بزرگ را حل کند.

ایلان ماسک معتقد است به جای سرمایه گذاری بر پروژه‌هایی مانند خودروهای پرنده که با چالش‌های متعددی از جمله آب و هوای نامساعد، سروصدای زیاد، در خطر قرار گرفتن ایمنی سرنشینان و عابران پیاده روبرو است، احداث تونل های جایگزین، راه حل مناسب‌تری برای ترافیک‌های سنگین شهری است.

این تونل‌ها در اعماق زمین احداث می‌شوند و راه اندازی آنها برای ساکنین شهرها مشکلی ایجاد نمی‌کند. تا هم اکنون، در شهرهایی مانند  لس آنجلس، بالتیمور، شیکاگو و لاس وگاس قرار بر احداث این تونل‌های حمل نقلی است.

 • بنیاد ماسک

ایلان ماسک بنیادی به نام خود با نیت انسان دوستانه تاسیس کرده است. او هر ساله 200 تا 600 هزار دلار به این بنیاد اهدا می‌‌کند. بخش بسیار زیاد مبالغ جمع آوری شده بنیاد، برای آسیب‌های طبیعی خرج می‌شود. از اقدامات بنیاد ماسک می‌توان به اهدای پیل‌های خورشیدی به کشورهای فقیر و توسعه دانش و علم آموزی نام برد.

مهم ترین رازهای موفقیت ایلان ماسک

 1. انگیزه اصلی‌اش پول نیست

ایلان ماسک، این موضوع را یکی از نکات کلیدی و مهم نگرش خود برای رسیدن به موفقیت می‌داند. او در مصاحبه‌های خود به طور مکرری گفته است که نمی‌داند در حال حاضر ثروتش دقیقا چقدر است.

او می‌گوید: در واقع من تنها تعداد رای مشخصی در تسلا، اسپیس‌ایکس و سولارسیتی دارم و بازار برای این حق رأی، ارزش تعیین می‌کند. این به این معنا است که من کپه ای از پول در جایی جمع نمی‌کنم. ایلان ماسک مشکلی با کسب ثروت از طریق روش‌های اخلاقی و درست ندارد. اما کسب ثروت، انگیزه اصلی او برای رسیدن به موفقیت نیز نمی‌باشد.

2.داشتن اشتیاق

طرح پایگاه مریخ، داشتن اشتیاق به عنوان کلیدی در موفقیت ایلان ماسک است. او می‌گوید: «آدم‌ها می‌خواهند آینده، بهتر باشد. آدم‌ها چیزهای جدید و هیجان‌انگیزی که زندگی را راحت‌تر می‌کنند، دوست دارند. من انتظار داشتم سفر ما به ماورای زمین ادامه پیدا کند. انسان‌ها روی مریخ فرود بیایند، پایگاهی در ماه داشته باشیم و می‌دانید؛ پروازهای منظم به مدار زمین برقرار باشد.» 

هنگامی که این اتفاق نیفتاد، ایلان ماسک پروژه واحه‌ای در مریخ را شروع کرد. واحه در واقع، نقطه‌ای سرسبز در صحرا است. هدف از انجام و شروع این پروژه، ارسال گلخانه‌ای کوچک به سیاره مریخ و افزایش هیجان مردم درباره‌ی اکتشاف فضایی بود که در این راستا، دولت آمریکا نیز بودجه ناسا را افزایش داد.

فناوری فضایی بسیار گران‌تر از آنچه باید، شده‌ بود. همین جرقه باعث تاسیس اقتصادی‌ترین تجارت پرتاب ماهواره جهان یعنی اسپیس‌ایکس شد.  نکته اینجاست که انگیزه اصلی کسب درآمد بیشتر نبود. بلکه هدف، رساندن پای انسان به کره مریخ بود.

ماسک خودش را بیشتر از اینکه  یک سرمایه دار بداند، به چشم مهندس فنی به خود نگاه می‌کرد؛ تا بتواند مشکلات فنی را حل کند و همین موضوع را سنجشی برای پیشرفت خود می‌دانست تا  پول و دلارهایی که در بانک می گذاشت.

او معتقد است که چالش‌هایی که توسط هر یک از تجارت‌های خودش حل کند، به افرادی که درگیر حل کردن همان موضوع هستند، کمک می‌کند و این  چرخه را ابدی می سازد؛ به همین علت حقوق مالکیت فناوری‌های تسلا را عمومی اعلام کرد تا توسعه خودروهای الکترونیکی  را افزایش و شتاب دهد.

3. از آرزوهای بزرگ خود ترس نداشته باشید

 تجارت‌های ایلان ماسک، جسورانه بودن خودشان را نشان می‌دهند؛ او قصد تحول صنعت خودروسازی را دارد. ماسک می‌خواهد مریخ را محل سکونت افراد کند، قطارهای فوق سریع در تونل های خلا دار بسازد، ذهن انسان و هوش مصنوعی را یکپارچه سازد و همچنین او قصد توسعه و گسترش صنایع انرژی خورشیدی و باتری را نیز دارد.

تمامی ایده‌های خود را از فیلم‎ها و کتاب‎های دوران کودکی‌اش الهام گرفته است. این ایده‌ها فانتزی کودکانی در دهه 80  میلادی در مجلات کودکان دیده می‌شد.

ایلان ماسک می گوید بلند پرواز باشید. به نظر ماسک، ساختار بسیاری از شرکت‌ها براساس آرزوهای کوچک بنا شده است. او معتقد است که بسیاری از شرکت‌ها به دنبال بهبود مستمر محصولات خود هستند و این جرات اندیشیدن به محصولات کاملا جدید را از آنها می‌گیرد.

4. خطر پذیر باشید

برای رسیدن به نتایج بهتر باید خودتان نیز در کار و خطرهایش شریک شوید. ایلان ماسک نسبت به دیگر رقبای خود، خطرهای بیشتری را شریک شده است. هنگامی که در سال 2002 سهام خود در تجارت‌های PayPal  و Zip2  را فروخت.  در 30 سالگی‌اش بیش از 200 میلیون دلار ثروت داشت و می‌خواست نصف ثروت خود را سرمایه گذاری کند. شرکت‌های جدید او به مشکلات زیادی برخورده و بحران‌های اقتصادی‌اش در سال 2008 نیز سر به فلک کشیدند.  در نهایت بعد از 8 سال در سال 2016 با سختی و تلاش زیاد از تاریک‌ترین روزهای کاری خود بیرون آمد.

ماسک در این باره می‌گوید: «من انتخاب سختی در پیش داشتم. می‌توانستم پولم را نگه دارم و بگذارم شرکت‌ها منحل شوند، یا باقی پولم را هم در این شرکت‌ها سرمایه‌گذاری کنم تا شانسی برای بقا داشته باشند اما تصمیم گرفتم تمام پولم را وارد کار کنم.

5. منفی بافی‌ها را نادیده بگیرید

ایلان ماسک  از شادی بسیار رقبا، صاحب نظران و مفسران اقتصادی بسیار عصبانی شده و آزارهای زیادی را تحمل می‌کرد. صحبت‌هایی به گوش او می‌رسید که همه می‌گفتند او شکست خورده و دیگر نمی‌تواند به اوج خود برگردد. اما او حرف‌های منفی دیگران را نادیده گرفت و به کار خود ادامه داد.

او می‌گوید: «فکر می‌کنم گستاخی یعنی اینکه ما به‌جای آنکه بگوییم قصد داریم این کار را بکنیم و نهایت تلاشمان را به‌کار می‌بندیم، می‌گفتیم قطعا این کار را انجام می‌دهیم.» 

ایلان ماسک به دنبال تحقق بخشیدن به ایده‌های بزرگ است و همین برایش آرامش خاطر ایجاد می‌کند. برای او اهمیت ندارد که به علت شکست‌های اقتصادی‌اش از دیدگاه دیگران احمق خوانده شود.

6. از زندگی لذت ببرید

تفریح برای زندگی و پیشرفت حائز اهمیت است. در مواقعی باید به خود فرصت استراحت و تفریح داده و از کار کردن فارغ شوید. ایلان ماسک که در زمانی یکی از معروف‌ترین معتادان به کار بود و در هفته بیش از 120 ساعت کار می‌کرد. بعد از مدتی  زمانی را برای تفریح و فارغ شدن از کار گذاشته و از زندگی لذت می‌برد.

 کتاب ایلان ماسک تسلا، اسپیس‌ اکس و تلاش برای دستیابی به آینده‌ای شگفت‌انگیز

 کتاب ایلان ماسک  نوشته اشلی ونس،  اثری الهام بخش برای افراد علاقه‌مند به پیشرفت و موفقیت است. اشلی ونس در این کتاب زندگینامه‌ای از فراز و نشیب‌های ایلان ماسک را شرح داده است.

 این کتاب که در لیست پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز قرار گرفت. حاوی  اطلاعات مفید و جالبی در مورد خودسازی، مدیریت کسب و کار، تکنولوژی و…است. این کتاب برگرفته از مصاحبه‌های ونس یا ایلان ماسک است که در قلب این کتاب در اختیار مخاطبین قرار گرفته است.

با اشلی ونس نویسنده کتاب ایلان ماسک آشنا شوید:

اشلی ونس نویسنده و ستون نویس آمریکایی در سال 1997 متولد شد. او از سال 2003 به مدت 5 سال برای رجبستر می‌نوشت. همچنین اشلی ونس در سال 2008 برای فعالیت به نیویورک تایمز رفت. او در سال 2015 با نوشتن کتاب ایلان ماسک، موفقیت و شهرت بزرگی را از آن خود کرد. همچنین کتاب دره سیلیکون گیک او نیز، بسیار معروف است.

از آنجایی که او علاقه‌ی زیادی به فناوری و تکنولوژی داشت، در کنار نوشتن به حوزه برنامه نویسی  نیز وارد شده و  در شرکت های مهمی از جمله IBM ،DELL و HP  مشغول به کار شد.

 جوایز و افتخارات کتاب ایلان ماسک

 •  قرار گرفتن در لیست کتاب سال وال استریت، آمازون، NPR و Audible
 • موفق به کسب جایزه فایننشال تایمز و کتاب سال تجارت مک کینزی سال 2015
 • نامزد جایزه بهترین کتاب علمی گودریدز سال 2015

 مواردی از نکوداشت‌ های کتاب ایلان ماسک:

– یک زندگی‌نامه‌ی پر فراز و نشیب و روح‌نواز.Wall Street Journal

– تحقیقی هیجان انگیز و فوق‌العاده. Guardian UK

– این کتاب تصویری درخشان از ایلان ماسک به عنوان یک کمال‌گرای وسواسی ارائه می‌دهد. Financial Times

ایلان ماسک چه کتاب‌هایی را برای مطالعه پیشنهاد کرده است؟ ایلان ماسک در جلسات و مصاحبه‌های خود کتاب‌هایی را برای رسیدن به موفقیت پیشنهاد داده است. از میان آنها می‌توان به کتاب‌های زندگی نامه انیشتین نوشته آیزاکسون، کتاب صفر تا یک نوشته پیتر تیل و کتاب هوش برتر اثری از نیک بوستروم اشاره کرد.

 • zahra.yousefi
 • 1400-09-24
 • 202 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...

کتابی که دنبالشی رو پیدا نکردی؟