در 25 دسامبر هم‌زمان با تولد حضرت مسیح، عیدی به نام کریسمس برای مسیحیان جهان آغاز می‌شود. یک جشن مذهبی، فرهنگی، سنتی و کهن در سرار جهان به حساب می‌آید. مسیحیان در نقاطع مختلف جهان با آداب و رسوم مخصوص به خود به استقبال کریسمس می‌روند و این عید را جشن می‌گیرند. اما از اصلی‌ترین آیین این روز؛ رفتن به کلیسا، تزئین درخت کریسمس، هدیه دادن به دیگران، در کنار خانواده بودن و در  نهایت انتظار برای آمدن بابانوئل است. 25 دسامبر سال 1870 در کشور آمریکا این روز را به عنوان روز کریسمس تعیین کردن.

کریسمس

در تاریک‌ترین روز زمستان، با متولد شدن مردی به نام مسیح، از سال‌ها قبل جشنی برگزار می‌شود. علت برپا شدن این جشن این است که، تولد مسیح مانند نور امید در تاریک‌ترین شب زمستانی بوده است و مردمان این امیدواری را جشن می‌گرفتند.

تاریخچه کریسمس. روز تولد حضرت مسیح

نخستین جشن کریسمس(Christmas)، سال 336 در روم باستان برگزار شده است. اما در آغاز قرون وسطی، جشن دیگر مذهبی به نام خاج‌شویان بیشتر مورد توجه قرار گرفت و کریسمس کم‌رنگ‌تر شد. اما در سال 800 بعد از میلاد مسیح با تاج گذاری کارل بزرگ در روز کریسمس، این روز فراگیرتر و رونق بیشتر در بین مردمان مسیحی گرفت.

این مراسم با می‌ خواری و رفتار ناشایست باعث شد تا  سده 17ام، پارسایان کریسمس را ممنوع اعلام کنند. رفته رفته این عید از یاد همگان رفت. با آغاز سده 19 میلادی، جنبشی در کلیسای‌های انگلیس بوجود آمد. این جنبش دوباره باعث برگشت عید کریسمس شد و رونق بیشتری گرفت. چارلز دیکنز و دیگر نویسندگان آن زمان، با تاکید بر این که کریسمس یک جشن خانوادگی و عید مقدس است، تصورات غلط را که بین مردم بوجود آمده بود را کنار زدند. این تلاش آن‌ها باعث شد که دوباره کریسمس به عنوان یک عید مقدس و مذهبی در بین مردم پر رنگ‌تر شود.

تاریخچه کریسمس.

اما تاریخ برگزاری این جشن در کشور‌های مختلف کمی متفاوت است. مثلا در اسکاندیناوی 21 دسامبر را به عنوان شروع سال نو جشن می‌گیرند. مراسم خاصی هم برگزار می‌کند. پدران و پسران خانواده، در  این روز برای به رسمیت شناختن خورشید، کنده‌ی درختی را قطع و به خانه می‌آورند. این کنده را روشن می‌کند و حدود 12 روز طول می‌کشد تا این آتش خاموش شود. این یک مراسم خاص در این مناطق به حساب می‌آید. اما در اکثر کشورهای اروپای پایان ماه دسامبر را جشن می‌گیرند.

در کشور آلمان، مردم در اواسط زمستان، تعطیلاتی را برای تجلیل از خدای اودین برپا می‌کردند. آن‌ها از اودین می‌ترسیدند و معتقد بودند که شب‌ها، اودین پرواز می‌کند و همه را رصد می‌کند. بعد تصمیم می‌گیرد که در سال جدید به کار و زندگی فردی رونق دهد یا او را به هلاکت برساند.

در  روم باستان، زمستان مثل شمال اروپا سرد و طاقت فرسان نبود، جشنی به نام جشن زحل برگزار می‌شد. این جشن به مدت یک هفته ادامه داشت و در پایان هفته فصل زمستان آغاز می‌شد. در همین زمان، رومی‌ها در 25 دسامبر، تولد میترا خدای خورشید را جشن می‌گرفتند.

چرا روز تولد حضرت مسیح، عید کریسمس شد؟

مسیحیان قبل از کریسمس، عید پاک را به عنوان روز تعطیل جشن می‌گرفتند و تولد حضرت مسیح را جشن نمی‌گرفتند. در قرن 4ام، مقامات کلیسا تصمیم گرفتند که روز تولد مسیح را تعطیل اعلام کنند و آن روز را جشن بگیرند. اما این تصمیم با مشکلی روبه‌رو شد. روز تولد حضرت مسیح در کتاب مقدس ذکر نشده بود و روایت‌های متفاوت از تولد مسیح مطرح شد. اما پاپ ژولیوس اول روز 25 دسامبر را به عنوان روز تولد حضرت مسیح قرار داد.

تاریخچه کریسمس. تولد مسیح

این رویداد در اواخر قرن ششم به مصر رسید و بعد رفته رفته فراگیرتر شد تا اواخر قرن هشتم، کریسمس به اسکاندیناوی گسترش یافت. مقامات و کلیسا‌های ارتدوکس که بیشتر، کشورهای یونان و روسیه را در برمی‌گیرند، کریسمس را 14 روز بعد از 25 دسامبر برگزار می‌کند. تقویمی که آن‌ها استفاده می‌کند، تقویم گرگوری است، به همین دلیل چند روز دیرتر جشن می‌گیرند.

در روز کریسمس، مسیحیان اول در مراسمی در کلیسا شرکت می‌کند و به دعا می‌پردازند و بعد در کارناوال‌ها و جشن‌های مختلفی شرکت می‌کند.

چرا کریسمس لغو شد؟

در سده 17 میلادی با اصلاحات فراوان مذهبی در انگلستان، جشن کریسمس تغییر کرد. الیور کرومول و نیروهای پوریتال، انگلستان را تحت کنترل خود گرفتند. آن‌ها با خود عهد کردند که این کشور را از انحطاط و فروپاشی فرهنگی در آورده . در قدم اول، کریسمس را لغو و دیگر مراسم مذهبی را هم تغییر دادند. در سال 1620، کشور آمریکا هم مشابه اتفاقات انگلستان این جشن را لغو کردند. این اتفاق از سال 1659 تا 1681 در بوستون آمریکا ممنوع شد. و این امر تا 1870 ادامه پیدا کرد.

قرن 19، کریسمس دوباره در آمریکا احیا شد. آن‌ها این تعطیلات را از یک جشن معمولی و کارناوالی به یک روز مخصوص خانواده و جشن خانودگی تبدیل کردند. واشنگتن اروینگ(Washington Irving) نویسنده آمریکای در سال 1819، کتابی نوشت که در آن به جشن کریسمس در یک خانه بزرگ انگلیسی اشاره کرده است. اروینگ در این اثر به جمع شدن اقشار مختلف در کنار یکدیگر می‌پردازد که در کنار هم در صلح و آرامش جشن می‌گیرند. این داستان بر اساس تجربیات شخصی نویسنده، نوشته شده است. این کتاب توانست تا دوباره این جشن در بین مردم خود را پیدا کنند.

بابانوئل

در سال 280 پس از میلاد، سنت نیکلاس در ترکیه متولد شد. او راهبی بود، که تمام ثروت خود را برای کمک به فقیران و بیماران اختصاص می‌داد. نیکلاس اواخر قر 18 میلادی وارد فرهنگ عامه آمریکا شد و به علت کارهای خیر و نیکوکارانه‌اش در تاریخ مسیحیت ماند.

تاریخچه کریسمس. بابا نوئل

 بعد از مرگش مراسمی برای تجلیل از این فرد بزرگ برگزار شد و آنجا از اختصار کردن اسمش به بابانوئل رسیدند. بابانوئل به صورت نمادین با ریش سفید بلند و لباسی قرمز در فرهنگ عامه شناخته می‌شود. او کیسه‌ای پر از اسباب بازی برای کودکان دارد که در شب کریسمس آن‌ها را هدیه می‌دهد.

درخت کریسمس

درخت سرو، نماد دیگری از جشن کریسمس محسوب می‌شود. این درخت نماد جاودانگی و بسیار مقدس است. در جشن کریسمس، درخت سرو نقش مهمی دارد و در همه‌ی خانه‌ها قرار می‌گیرد. برای این جشن، درخت را تزئین می‌کنند و هدیه‌ها را در کنارش قرار می‌دهند . جشن خود را کنار سرو تزئین شده برپا می‌کنند.

تاریخچه کریسمس. نزیین درخت

اما همانطور که اشاره شده، این مراسم در کشورها با هم متفاوت هستند. ولی آداب و رسومی که در همه کشورها که کریسمس را جشن می‌گیرند مشترک است؛ رفتن به کلیسا، تزئین درخت سرو، جشن گرفتن و هدیه دادن و در بیشتر شهرها در این روز کارناوال‌های برای شاد کردن مردم در خیابان‌ها برگزار می‌شود.

  • Milad Yeganeh
  • 1400-09-09
  • 233 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...

کتابی که دنبالشی رو پیدا نکردی؟