از لحاظ تئوری ابراز وجود ساده‌ است. این که شما به سادگی فکر می‌کنید، حس می‌کنید و درخواست می‌کنید. درواقع شما خودتان را در یک قالب ساده و محترمانه ابراز می‌کنید! برای مثال هنگامی که در محل کار، همکار شما تقاضای تشکیل جلسه می‌دهد. شما می‌توانید محترمانه بیان کنید که من مایل هستم تا این ایمیل را تمام کنم و سپس جلسه تشکیل شود.

هیچ یک از ما دوست نداریم تا بعد از ابراز وجود با حس دوست نداشته شدن مواجه شویم. پس بهتر است احساسات خود را بیان نکنیم تا از این حس در امان باشیم.

 اگر شما جزو خوانندگانی هستید که با جمله قبلی موافقید، به شما خواندن ادامه مقاله را توصیه می‌کنم.خودگویی، تمرینی برای ابراز منافع و دیدگاه‌ها است. تمرینی که شما در آن از اشتراک گذاری و بیان ایده‌های خود نمی‌ترسید و می‌توانید  خواسته‌های خود را به راحتی بیان کنید. اما همین عمل به ظاهر ساده، چرا برای برخی افراد سخت است؟ و راه غلبه بر این ترس‌ها چیست؟

1-ترس از قطع ارتباط با اشخاص

شما از این که نظرتان طرف مقابل را ناراحت کند و یا این که نیاز‌هایتان بین شما و شخص فاصله بیاندازد نگرانید اما لازم است بدانید:

 • که این ترس، ترسی عمومی است، چرا که همه انسان‌ها نیاز دارند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و به‌همین دلیل است که ترس از محرومیت و طرد شدن طبیعی است.
 • ترس خود را بپذیرید و درباره احتمال تحقق آن آگاهی پیدا کنید.
 • به یاد داشته باشید که بیان نظرات و اشتراک‌گذاری آن‌ها باعث بحث بین افراد و در نتیجه آن، ایجاد صمیمیت بین آن‌ها می‌شود.

ابراز وجود و تاثیر مثبت آن بر زندگی و کار

2-عدم وجود مهارت‌های لازم برای ابراز وجود

بسیاری از ما برای بیان احساس و افکار مشکل داریم و ممکن است در برخی مواقع، منفعل باشیم. اما خوشبختانه این مهارت، با استفاده از یک‌سری از ابزار‌های موجود می‌تواند تقویت شود، ابزارهایی مثل:

 • کتاب
 • کتاب‌های الکترونیکی
 • کارگاه‌های تقویت مهارت‌های ارتباطی
 • مراجعه به مشاور و ….

3-ارزش خودتان‌ را پائین می‌آورید

شما باور دارید که صدایتان ارزش شنیده شدن ندارد، چیزی که لازم دارید مهم نیست!

این مورد سخت‌ترین مورد برای غلبه کردن است چرا که اکثر این احساسات، ریشه در کودکی و یا الگو‌های رفتاری دارند و در ناخودآگاه اتفاق می‌افتند. با کمک روانشناس و نفوذ در ناخو‌دآگاه این احساسات می‌توانند ریشه کن شوند.

پس از بررسی علل عدم ابراز وجود و ارائه را‌ه حل‌هایی در جهت بهبود بهتر است به نحوه صحیح ابراز وجود بپردازیم.

ابراز وجود و تاثیر مثبت آن بر زندگی و کار

در‌واقع مرز بسیار باریک بین ابراز وجود و پرخاشگری است که برای جدا‌سازی، به بیان تفاوت آن‌ها می‌پردازیم:

قاطعیت بر اساس تعادل شکل می‌گیرد. این امر مستلزم این است که شما نیاز‌های خود را در حالی که حقوق دیگران را نیز در نظر می‌گیرید به صراحت بیان کنید. وقتی که قاطع هستید، از خودتان مطمئن می‌شوید و نقطه قوت خود را منصفانه، محکم و با همدلی به‌دست می‌آورده‌اید.

در حالی که رفتار پرخاشگرانه براساس پیروزی است. شما بدون توجه به نیاز‌ها و خواسته‌های دیگران کاری را که به نفع خودتان است انجام می‌دهید. قدرت فرد پرخاشگر، خودخواهانه و با قلدری است. برای مثال فرض کنید که به عنوان یک کارمند نیاز مبرمی به یک سفر برای حل یک بحران خانوادگی دارید، با مراجعه به اتاق رئیس، شرایط را برای او توضیح می‌دهید.

به او اطمینان می‌دهید که حتی اگر با مرخصی شما موافقت نماید تمامی وظایف خود را به موقع انجام خواهید ‌داد. از او بابت تمامی فرصت‌هایی که در اختیارتان قرار می‌دهد تقدیر به عمل می‌آورید. در نقطه مقابل به عنوان کارمندی شاکی به رئیس مراجعه می‌کنید و بیان این‌که اگر همین هفته به مسافرت نروم بازدهی کمی خواهم داشت و … تصویر درستی از درخواست خود ارائه نمی‌دهید که در این صورت، احتمالا همدلی کمتری را دریافت می‌کنید.

ابراز وجود چه مزایایی دارد؟

علاوه‌بر مهم‌ترین دستاورد ابراز وجود که اعتماد به نفس است، شما از یک‌سری مزایای دیگر نیز بهره‌مند خواهید شد:

 • مدیری کارآمد‌تر
 • مکالمات برد-برد
 • حل مشکلات
 • استرس و اضطراب کمتر
ابراز وجود و تاثیر مثبت آن بر زندگی و کار

هنگام حل مسائل با قاطعیت، لازم نیست تا برای اثبات حقانیت خود را ثابت کنید، طرف مقابل مرتکب اشتباه می‌شود. بلکه قاطعیت تنها به سادگی شنیده شدن صدایتان است و علم به این موضوع که نظرات و ایده‌های شما به اندازه دیگران مهم است. قاطعیت می‌تواند مرز‌های شما را در زندگی تغییر دهد. پس تا می‌توانید با قدم‌های قاطع، مثبت تر و فعالانه‌تر به مسیرتان ادامه دهید. در این مسیر بهره‌گیری از ابزار‌ها را فراموش نکنید!

 در این مقاله سعی کردیم به  نکات مهم و اثر بخشی در مورد ابراز وجود اشاره کنیم. برای درک بهتر و مطالعه بیشتر در این زمینه، کتاب ابراز وجود(Assert Yourself) را پیشنهاد می‌کنیم. این کتاب بسیار جامع و درست به مفهوم ابراز وجود اشاره کرده است.

وب سایت نت بوک کتاب “ابراز وجود کنید” را برای شما خوانندگان عزیز فراهم کرده‌است. شما با مراجعه به وب‌سایت نت بوک می‌توانید این کتاب ارزش‌مند را تهیه فرمائید.

 • Milad Yeganeh
 • 1400-07-25
 • 150 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...

کتابی که دنبالشی رو پیدا نکردی؟