معرفی یوستین گردر

یوستین گردر(Jostein Gaarder) در سال 1952 در نروژ متولد و در رشته فلسفه و تاریخ مشغول به تحصیل شد. بعد از دورانی، شروع به تدریس فلسفه و تاریخ در مدارس کرد. گردر تصمیم به نوشتن کتاب‌های با موضوعات فلسفی گرفت. او به دلیل تجربه کار با کودکان و نوجوانان، می‎‌دانست که زبان سخت فلسفه باعث عدم ارتباط درست  با نوجوانان و جوانان می‌شود و آن‌ها این مفاهیم را نمی‌پذیرند. اما راهی جدیدی پیدا کرد تا بتواند فسلفه را به زبان ساده‌تر توضیح دهد. گردر در اغلب کتاب‌های که نوشته است به مباحث فلسفی پرداخته، اما تفاوتش با دیگر نویسندگان رمان‌های فلسفی در این است که او بسیار ساده و روان و قابل فهم می‌نویسد.

زندگی نامه گردر

این امر باعث شده که خوانندگان بهتر با این مباحث ارتباط برقرار کنند. اکثرا رمان‌هایش شاعرانه و قصه‌وار روایت می‌شود، درونش مسائل فلسفی را جا داده و با ظرافت تمام به آن‌ها می‌پردازد. تخصص گردر در کالبدشکافی این مباحث، مثال زدنی است. فضای که ایجاد می‌کند و انتخاب شخصیت‌های داستان‌هایش باعث درگیر شدن خواننده می‌شود. یوستین گردر جز نویسندگاه بسیار معروف در ادبیات و فلسفه  غرب است.

گردر با رمان دنیا سوفی به شهرت جهانی رسید. سبک نگارشی گردر بسیار ساده و در قالب و ساختار داستانش به زبان کودکان و نوجوانان در دنیای بزرگان می‌پردازد. معنای زندگی، پیدایش زندگی و از این دست سوالات را مطرح می‌کند و با زبان ساده فلسفی به این سوالات پاسخ می‌دهد.  شخصیت‌های که می‌سازد، اغلب اغراق آمیز هستند. گردر این شخصیت‌های اغراق آمیز را گاهی در یک جهان طنز قرار می‌دهد و با این کار، فضا سازی می‌کنند که بسیار می‌تواند تاثیر گذار باشد.

رمان‌های مهم و بسیار جذاب او ، زبان جدیدی از رمان‌های فلسفی را به مخاطب معرفی می‌کند. آثار دیگر او هم در همین قالب نوشته شده است. رمان دختر پرتقالی در سال 2003 منتشر شد. این کتاب هم مثل دیگر آثار گردر تلفیقی از فلسفه و یک روایت عاشقانه را در خود جا داده است. دختر پرتقالی بعد از دنیای سوفی جز کتاب‌های پرمخاطب گردر محسوب می‌شود.

دنیای سوفی

رمان دنیای سوفی(Sofies verden) توسط یوستین گردر، در سال 1991 نوشته شده. این کتاب یه رمان فلسفی به حساب می‌آید. دنیای سوفی با زبان ساده به دغدغه‌های فلسفی می‌پردازد. دنیای پر از سوال و پر از رمز و راز، دنیای سوفی مسائل پیچیده و سخت فلسفی را به ساده‌ترین شکل ممکن برای خوانندگان خود بیان می‌کند، ذهن مخاطب خود را درگیر سوالات عمیق در مورد فلسفه، جهان و همه راز‌های که در این دنیا وجود دارد، می‌کند. با یک روایت  روان مخاطب را همراه  و یک سفر  در جهان فلسفی  را شروع می‌کند.

سفری که در دنیای سوفی نویسنده برای خواننده طراحی کرده، در قدم نخست آشنای با فلسفه و بعد عمیق‌تر شدن در آن است. ذهن خواننده که پر از سوالاتی در مورد چگونگی به وجود آمدن جهان، هدف از زندگی و مسائل مهم شناختی و استدلالی است را روشن ‌می‌کند. دنیای سوفی به همه این سوالات و مسائل در قالب قصه‌وار پرداخته و خواننده را تحریک می‌کند که بیشتر فکر کنند.

یوستین گردر دنیای سوفی

این کتاب برای افرادی که اصلا هیچ اطلاعاتی در مسائل فلسفی ندارند و فقط می‌خواهند یک آشنای کلی از فلسفه بدست آورند بسیار جذاب است و آن‌ها با کتاب دنیای سوفی بسیار ارتباط برقرار می‌کنند. کتاب دنیای سوفی، به تاریخ فلسفه کل جهان پرداخته است. دنیای سوفی در بردارنده سخنان ارزشمند و مهم فیلسوفان مطرح جهان است. همه این سخنان را نویسنده به صورت رمان و قصه به خواننده خود ارائه می‌دهد. یوستین گردر با ظرافت و تیزهوشی مسائل فلسفی را باز و به نگارش درآورده. نکته مهم دیگر این اثر، ساده بودن و روایت روان این رمان است. خبری از پیچیدگی گفتاری و نوشتاری فلسفی نیست و بسیار راحت مخاطبین که هیچ اطلاعی در مورد فلسفه ندارد و یا حتی حوصله تحلیل و خوانندن مسائل پیچیده فلسفی ندارند، را درگیر خود می‌کند. این هنر نویسنده نروژی رمان دنیای سوفی است.

این کتاب که به 59 زبان ترجمه شده و همواره جز کتاب‌های پرفروش دنیا است. ساختار این کتاب فلسفی داستانی است.

چه چیزی در داستان باعث جدابیت دنیای سوفی شده است؟

شخصیت اصلی داستان نقطه جذاب این اثر است. دختر 15 ساله نروژی به نام سوفی، دنیای سوفی به نوعی دنیای شخصیت اصلی داستان را روایت می‌کند. دنیا و تفکر یک نوجوان 15 ساله که پر از سوال و دغدغه‌های ذهنی است. دنیای سوفی با یک نامه شروع می‌شود. نامه که معلوم نیست چه کسی آن را نوشته و برای چی فرستاده است. تو کیستی؟؟؟ فقط همین نوشته شده است. این نامه‌ی عجیب، ذهن سوفی را درگیر می‌کند.

بررسی یوستین گردر

یک ضربه فلسفی با این سوال در ذهن سوفی یا بهتر است بگویم در ذهن همه خوانندگان  ایجاد می‌شود. شناخت خود و پی‌بردن به چیستی و کیستی از اساسی‌ترین مسائل اولیه فلسفه به حساب می‌آید. دنیا سوفی با این تعلیق جذاب شروع می‌شود، اما این نامه‌ها ادامه دارد و رفته رفته کلماتی بیشتر و سوالات بیشتری مطرح می‌کند. نامه‌های بعدی که به سوفی می‌رسد، سوالاتی مثل: جهان چطور به وجود آمده؟ دنیا بعد از مرگ وجود دارد؟ و چگونه باید زندگی کرد؟

در ابتدا، این نامه‌ها مطالبی در مورد  سقراط و یونان باستان را مطرح می‌کند. اما مسائل عمیق‌تر زمانی طرح می‌شود، که سوفی با آلبرتو دیدار می‌کند. در این دیدار بیشتر به نظریات فیلسوفان یونان باستان، امپراتوری روم، قرون وسطی، عصر رنسانس، روشنگری و دیگر مسائل پرداخته می‌شود.

این سوالات فلسفی که رفته رفته در دنیای سوفی مطرح می‌شوند، همگی سوالات فلسفی هستند و برای پاسخ و استدلال نیاز به تفکر دارند. در این بین و طرح سوالات نوسنده خوانندگان را با نظریه‌ها و تفکرات فیلسوفان بزرگ آشنا می‌کند. این تیزهوشی نویسنده را نشان می‌دهد که به سادگی این سوالات را مطرح  و مخاطب را تشویق به عمیق‌تر فکر کرد می‌کند. البته در دنیای سوفی به کالبدشکافی این مسائل فلسفی هم می‌پردازد و خوانندگان را با این موضوعات آشنا می‌کند. دنیای سوفی با جزئیات تمام نوشته شده و به صورت درست و دقیق به مسائل فلسفی نگاه کرده است. همین نگاه و خلاقیت نویسنده، این کتاب  را به یک اثر خاص تبدیل کرده است. هدفی که نویسنده دنیای سوفی دنبال می‌کند، ساده سازی مسائل فلسفی است. این بیان روان و ساده برای درک بهتر مخاطب بسیار مناسب است.

شروع مناسب و سلسله‌وار بودن قصه به همراه شخصیت سازی و فضاز سازی دنیا یک نوجوان 15 ساله در اثر گذاری این رمان بی تاثیر نبوده است.

کتاب دنیای سوفی به نوعی یک خودآموز فلسفه هم به حساب می‌آید.

دختر پرتقالی

رمان دختر پرتقالی(The Orange Girl) رمان فلسفی در سال 2003 منتشر شد. یوستین گردر که استاد بیان روان و ساده فلسفه است در این رمان عاشقانه هم به باز کرد مسائل فلسفی در قالب قصه‌وار و رمان‌گونه پرداخته است. دختر پرتقالی روایت جورج است که 15 سال دارد. پدرش را به خاطر بیماری سخت از دست داده است. زمانی که جورج پدرش را از دست داد 4 سالش بود، دختر پرتقالی از زمانی شروع می‌شود که جورج 15 ساله شده و نامه‌ای از پدرش دریافت می‌کند. این نامه را زمانی که مریض بوده برای جورج نوشته است. جورج و پدرش  در دو زمان و مکان مختلف باهم ارتباط برقرار می‌کنند.

کتاب دختر پرتقالی به نوعی روایت فلسفی و شعرگونه بین جورج و پدرش است که با هم از دو زمان مختلف ارتباط برقرار کرده‌اند. پدر جورج که سال‌ها بیمار بود و از بیماری رنج می‌برد. نتوانست برای جورج نقش پدر را ایفا کند  و تصمیم می‌گیرد برای او نامه طولانی بنویسد. تا زمانی که جورج بزرگ‌تر شد این نوشته‌ها را بخواند و راه و روش زندگی را بیاموزد.

دختر پرتقالی در مورد این نامه است. مسائل شناختی و فلسفی را مطرح می‌کند و در قالب یک روایت عاشقانه در مورد عشق، نفرت، مرگ، زندگی صحبت می‌کند.

نوشته پدر به جورج، داستان زندگی خود پدر است و از آشنای با معشوقه‌اش می‌گوید. این دختر که پدر جورج بار اول او را دیده و دل بسته او شده، در مترو و با تعداد زیادی پرتقال در یک سبد که همراهش بوده توجه پدر را به خود جلب کرده است. جورج با خواندن این نوشته، به جهان بینی تازه دست پیدا می‌کند و با سبک زندگی جدید آشنا  می‌شود. در این نامه‌‌ها مسائل مختلفی مطرح می‌شود. سوالاتی مثل؛ اگر قبل از به دنیا آمدنت حق انتخاب داشتی، بین این که به دنیا بیای و شاد زندگی کنی و همه چیز بدست بیاوری و در آخر همه چیز را از دست بدهی یا اصلا به دنیا نیایی؟ کدام را انتخاب می‌کردی؟؟

نویسنده با ایجاد فضای  که در آن سوالات فلسفی مثل چگونه زندگی کردن، مفهوم عشق و تنفر و مرگ مطرح می‌کند. این سوالات مهم، ذهن مخاطب را کامل درگیر مسائل مهم شناختی و فلسفی می‌کند. گردر سعی کرده است مثل رمان دنیا سوفی با زبانی ساده به تحلیل و باز کرد مسائل فلسفی بپردازد. این نوع روایت برای خوانندگان نوجوان و جوان بسیار مناسب است تا آن‌ها را با مسائل فلسفی آشنا کند. جذابیت دیگر کار نویسنده در این کتاب، گفتگوی بین جورج و پدرش است که سال‌ها قبل مرده است.

 پدر، جورج را به اواخر دهه 70 میلادی می‌برد. زمانی خودش در فکر قبولی دانشگاه در رشته پزشکی بوده و به آرزوهایش فکر می‌کرده. دکتر شود و به انسان‌ها کمک کند. نامه را اینگونه آغاز می‌کند تا به داستان عاشقانه خود میرسد.

یوستین گردر. دختر پرتقالی

آثار یوستین گردر برای تمام افرادی که علاقمند به دنیای ادبیات و فلسفه هستند مناسب است. او با تیزهوشی، در قالب یک داستان ادبی به سوالات فلسفی که ذهن را درگیر کرده است جواب می‌دهد. گردر تلاش می‌کند تا با روایت روان و ساده در کنار شخصیت پردازی خاص و قرار دادن این شخصیت‌ها در فضاهای جذاب، خواننده را به یک سفر جذاب و فلسفی ببرد. خواننده این آثار می‌توان نگاهی جدید به خوانندگان دهد و کمک کند تا بهتر مسائل مهم فلسفی را درک و تحلیل کرده و به راه درست را انتخاب کنند.

  • Milad Yeganeh
  • 1400-12-03
  • 147 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...

کتابی که دنبالشی رو پیدا نکردی؟