بلک فرایدی یا جمعه سیاه، در آخرین جمعه ماه نوامبر درست بعد از روز شکرگزاری برگزار می‌شود. بلک فرایدی در تاریخ آمریکا به سال 1869 برمی‌گردد، در روز 24 نوامبر همان سال رسوایی در بازار طلا آمریکا باعث می‌شود، تاجران و خبرنگار به آن روز لقب سیاه یا همان جمعه سیاه را دهند. با پایان جنگ داخلی آمریکا، نوبت به بازسازی ایالت‌های نابود شده می‌رسد که این روند 12 سال طول می‌کشد. ایالت‌های شمالی که به نوعی پیروز شده بودند به کمک ایالت‌های شکست خورده جنوبی می‌روند. فعالیت بازسازی را شروع می‌شود.

در این بین دو تن از تاجران به نام‌های جی گولد و جمیز فیسک، از این فرصت استفاده می‌کنند و به ثروت فراوانی می‌رسند. آن‌ها موفق می‌شوند که انحصار بازار طلا را به دست گرفته و به سود بسیار کلانی برسند. این انحصار آن‌ها که دولت وقت آمریکا خیلی دیر متوجه این اقدام سودجویانه می‌شود. آن دو حجم بالایی از طلا را وارد بازار کرده تا بتواند بیشتر سود کنند. این کار آن‌ها باعث نابودی زندگی بسیاری از مردمان کشور آمریکا شد. به همین علت آن روز را به نام جمعه سیاه یا بلک فراید نام گذاری کردند.

بعد از گذشت سال‌ها، در نوامبر سال 1951 دوباره در یک مجله از این عبارت استفاده می‌شود. دلیل استفاده از بلک فرایدی این بود که کارگران کارخانه در آمریکا، فردای روز شکرگزاری به محل کار خود نمی‌رفتند و یک تعطیلات 4 روز را برای خود بوجود می‌آوردند. به همین علت آن جمعه هم به جمعه سیاه لقب گرفت. حدود 10 سال بعد در سال 1961 به علت شلوغی بسیار زیاد خیابان‌ها، پلیس ایالت‌های پنسیلوانیا و نیویورک، به علت همین شلوغی از آن روز به عنوان جمعه سیاه یاد کردند. البته این واژه از نظر کارشناسان مورد قبول قرار نگرفت. کارشناسان معتقد بودند که واژه سیاه بدشگون و بد است و نباید  از آن استفاده شود. ان‌ها به جای جمعه سیاه، جمعه بزرگ را جایگزین کردند. اما این معادل سازی عمر زیادی نداشت و رفته رفته فراموش شد.

شاید معنی امروزی بلک فراید  در سال 1975 توسط روزنامه نیویورک تایمز دوباره به سر زبان‌ها آمد. نیویورک تایمز به علت ترافیک سنگین و شلوغ‌ترین روز خرید در آمریکا دوباره از واژه بلک فرایدی استفاده کرد. در آن زمان خیلی از مردم با این واژه در ایالت متحده آمریکا آشنا نبودند. اما عده‌ای، آن روز به عنوان فرصت عالی برای خرید می‌دانستند. رفته رفته بلک فرایدی به معنی امروزی خود که حراج بزرگ است، بین مردم آمریکا جا افتاد. از آن سال به بعد آخرین جمعه ماه نوامبر، روز بعد از روز شکرگزاری در آمریکا، حراج بزرگ برگزار می‌شود.

روز جمعه تعطیل نیست اما اکثرا شرکت‌ها و کارخانه‌ها به کارکنان خود مرخصی می‌دهند تا بتواند در این روز، وسایل مورد نیاز خود را خریداری کنند و برا کریسمس آماده شوند. این حراج بزرگ باعث صف‌های طولانی پشت درب فروشگاه می‌شود. حتی مردم قبل باز شدن مغازه‌ها صف می‌بندند تا بتواند از این حراج بزرگ استفاده کنند. در دهه 90 میلادی این روز در آمریکا پرسودترین روز سال نام گرفت. در سال 2003 بلک فرایدی پرفروش‌ترین روز برای فروشگاه‌ها شد. با پیشرفت تکنولوژی و فراگیری اینترنت، در سال 2005 بلک فراید آنلاین شروع به کار کرد. هجوم زیاد مردم در این روز در  سال 2008 باعث مرگ یه نفر به علت شلوغی بیش از حد شد که مردم را بیشتر به سمت خرید آنلاین تشویق کرد. اما در همین سال، بلک فرایدی برای اولین بار از آمریکا خارج و وارد کشور کانادا شد.

فراگیری بلک فرایدی در کشور‌های آلمان، سوئیس، پاناما و آفریقای جنوبی در سال 2012 آغاز شد. شرکت‌های مثل آمازون و  اپل، در کشورهای اروپایی باعث ورود بلک فراید شدند. بقیه برندها هم از این روز استفاده کردند و محصولات خود را با حراج زیاد به فروش رساندند.

بلک فرایدی. حراج بزرگ

از سال  2012 به بعد رفته رفته باقی کشور‌های اروپای مثل انگلستان، فرانسه و سوئد بلک فراید را اجرا کردند. اما بیشتر این کشورها به علت حفظ سلامتی مردم و جلوگیری از شلوغی پیش از حد با قوانین خاصی برای این روز آماده می‌شدند. این کشور مردم را بیشتر به خرید آنلاین تشویق می‌کردند. بلک فرایدی آنلاین به صورت گسترده توسط شرکت آمازون در کشور هند اجرا شد و به بقیه نقاط جهان هم رسید.

2014 ورود بلک فرایدی به کشورهای مسلمان  مانند امارات، عربستان و پاکستان بود. در کشور امارات به علت توریست پذیر بودن، وجود هتل‌ها و مراکز خرید بسیار بزرگ روز جمعه سیاه را وارد این کشور کرد و باعث بالا رفتن میزان فروش برندهای مختلف شد.

در سال 2015 بلک فرایدی یا جمعه سیاه بالاخره وارد کشور ایران شد. در کشور ایران از فرشگاه‌ها بزرگ و کوچیک، فروشگاه‌های آنلاین و … از این روز استفاده می‌کند و حراج بزرگ را روی محصولاتشان اعمال می‌کنند. بلک فرایدی در ایران بسیار مورد استقبال قرار می‌‌گیرد. حتی در زمان کسات بودن بازار، در این روز مردم از حراج‌های بزرگ استفاده کرده و محصولات مورد نظرشان را تهیه می‌کنند. بلک فراید در روز جمعه 4 آذر ماه در ایران برگزار می‌شود.

فلسفه اصلی بلک فرایدی

حراج و تخفیف روی همه کالا که باعث تشویق و ترغیب مشتریان برای خریدداری محصولات مورد نظرشان با هزینه بسیار پایین است. یکی دیگر از دلایل، خالی کردن انبار فروشگاه‌هاست. با این کار می‌توانند تمام محصولات سال گذشته خود را به فروش برسانند و انبار خود را خالی کنند.

دوشنبه آنلاین

اما این حراج بزرگ در روز بلک فراید، به علت شلوغی زیاد و آسیب‌های که ممکن بود به خریداران وارد شود، تمایل مردم برای استفاده از این حراجی بزرگ بیشتر به سمت خرید آنلاین بود و در کنار بلک فرایدی روز دیگری به نام دوشنبه آنلاین بوجود آمد. این دوشنبه بعد از تعطیلات 4 روزه است که فروشگاه‌های انلاین پیشنهادی‌های زیادی با تخفیفات بسیار بالا را در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

حراج بزرگ. دوشنبه آنلاین

این کار برای افرادی که نتوانستند در بلک فرایدی محصولات مورد نظرشان تهیه کنند فرصت خوبی است. تا بتواند به صورت آنلاین در سایبر ماندی(cyber Monday) با تخفیف، محصول مورد نظرشان را خریدداری کنند. آنلاین شدن این این حراج بزرگ از ازدحام جمعیت و آسیب‌های احتمالی جلوگیری می‌کند. البته در بین افرادی هم هستند که نمی‌خواهند تعطیلات خود را در صف خراب کنند و ترجیح می‌دهند به صورت آنلاین خرید را انجام بدهند.

  • Milad Yeganeh
  • 1400-08-27
  • 160 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...

کتابی که دنبالشی رو پیدا نکردی؟