یکی از راه‌های جلوگیری  پیری مغز، مطالعه و خواندن کتاب است. جالب است بدانید که کتابخوانی، روند پیشرفت اختلال روانی افراد را آهسته و کندتر می‌کند. فعالیت مغز کودکانی که در معرض کتابخوانی هستند، بیشتر از سایر کودکان است. پس به طور کلی آشنایی و علاقه‌مند شدن کودکان به کتاب می‌تواند رشد، تکامل ذهنی و عملکرد آنها را در جوانی و بزرگسالی بهبود داد.

با کتاب خواندن قسمتی از مغز که مربوط به درک مطلب تصویرسازی ذهنی، و پردازش زبان است، تحریک می‌شود. کسب تجربیات و تحریک‌های ذهنی به وسیله مطالعه، سبب رشد بیشتر سلول‌های مغزی و افزایش ارتباطات افراد می‌شود. از همین رو به والدین، خواندن کتاب برای کودکان خود و علاقه‌مند کردن آنها به کتابخوانی توصیه خواهد شد. کتابخوانی برای کودکان سنین کم نیز مانعی ندارد زیرا پزشکان در تحقیقات خود در این زمینه متوجه شدند که به تقویت حس تخیل آنها کمک می‌کند.

مزایای کتابخوانی برای کودکان

فواید کتاب خوانی برای کودکان
توسعه مهارت‌های ارتباطی

قصه خوانی، مهارت‌های ارتباط شفاهی و شناختی زبان، توانایی گوش دادن، حافظه را  در کودکان تقویت کرده و راه موثری برای گسترش دامنه لغات و تقویت ساختار جملات از سنین پایین است. کودک با گذشت زمان و افزایش سن، برقراری ارتباط  با دیگران  را  از طریق زبان بدن، گوش دادن، روش‌های کلامی و نگارش را می‌آموزد. نوزادان با گذشت زمان، تمام صداهای اطراف خود که برای صحبت با زبان مادری احتیاج است، می‌شنود و هر بار که برای او کتاب خوانده شود  با واژه‌های بیشتری آشنا خواهد شد.

افزایش رشد اجتماعی و عاطفی

تصاویر و قصه‌ها از گذشته، نسل به نسل  به افراد منتقل شده‌اند. هرکدام از کودکان درباره اسباب بازی‌ها، پرندگان و حیوانات نظرات متفاوتی دارند. با کتابخوانی برای کودکان می‌توانید به پیشرفت و واژگان جدیدی که آن‌ها برای بیان احساسات و تفکرات خود به کار می‌برند، آگاه شوید.

مهارت‌های شناختی

قبل از اینکه کودک شروع به صحبت کردن کند، با گوش دادن به داستان‌هایی که برایش خوانده شده است. اطلاعات متعددی در مورد زبان کسب کرده که هنگام شروع دوران مدرسه برای او خیلی موثر واقع خواهد شد. به طور معمول کودکان از ده ماهگی خود می‌توانند کتاب‌ها را ورق زده و به کلمات جدید گوش بدهند. پس از گذشت مدتی مهارت خواندن از راست به چپ هم به آموخته‌های آنها افزوده می‌شود. کودکان یکساله نیز با گوش کردن قصه‌های شبانه،  مهارت حل مسئله را می‌آموزند.

افزایش تخیل

 آلبرت انیشتین: توانایی تخیل از دانش مهم‌تر است. زیرا دانش محدود بوده ولی تخیل کل جهان را در بر می‌گیرد.

فواید کتاب خوانی برای کودکان

پرورش تخیل در کودکان توانایی‌های آنها در جهت مقابله با ترس‌ها، بلند اندیشی، رشد مهارت‌ها و حل مسئله را افزایش می‌دهد. یکی از محبوب‌ترین کتاب‌های پیشنهادی ما برای افزایش تخیل کودکان، کتاب پاستیل‌های بنفش است. این کتاب جادویی و هیجان انگیز درباره زندگی پسری است که شرایط بحرانی برای خود و خانوادش به وجود آمده است. او علاقه‌ای به خیال پردازی و تخیل ندارد. اما ناگهان دوست خیالی کودکی‌اش نزد او آمده و در حل مشکلاتش به او کمک می‌کند. این کتاب نوشته کاترین اپلگیت در ستایش عشق، دوستی و خانواده خلق شده است.

افزایش توجه

خواندن کتاب قصه برای کودکان قبل از خواب، به بهترین شکل به آنها یاد می‌دهد که عادت مفید و سالم کتابخوانی، در به آرامش رسیدن نقش مهمی دارد. از این رو با هر شب کتاب‌خوانی برای کودکان، میزان توجه آنها را گسترش دهید.

فواید کتاب خوانی برای کودکان
تسکین اضطراب

برای به آرامش رسیدن ذهن و بدن هنگام خواب، کتابخوانی و قصه‌گویی راه بسیار خوبی است. برای کاهش اضطراب و ترس کودکان می‌توانید از کتاب و قصه‌خوانی استفاده کنید. این امر سبب پرت شدن حواس آنها از استرس و اضطراب می‌شود.

 بهبود شخصیت

کودکان هنگامی که بزرگ‌تر می‌شوند، با توجه به افراد پیرامون از آنها تاثیر و الهام می‌گیرند. بخشی از شخصیت کودکان از تقلید و تاثیرگیری از دیگر افراد گرفته می‌شود. کتابخوانی برای کودکان یک فرصت بزرگی است که می‌توانید برای ساختن شخصیت در آنها نفوذ کرده. درس‌های زندگی را در قالب داستان و قصه برایشان شرح دهید.

فواید کتاب خوانی برای کودکان
تبدیل شدن به عادت

اگر به طور مداوم در ساعت و مدت مشخصی برای کودکان کتاب بخوانید، کتابخوانی و مطالعه برای او تبدیل به یک عادت در بقیه زندگی‌اش  می‌شود. حتی شما می‌توانید با کتاب‌خواندن، دریچه نویسندگی را به روی او باز کنید.

حالا با تمام این اوصاف چطور کتاب انتخاب کنیم؟

انتخاب کتاب مناسب برای کودکان باید  نکاتی مانند: نویسنده کتاب، مترجم، موضوع کتاب، علاقه کودک، پیامی که توسط داستان منتقل می‌شود، ناشر و… را در نظر بگیرید. نویسنده‌های خوب زیادی هستند و روز به روز هم به تعداد آنان افزوده می‌شود. جایگاه ترجمه در کتاب‌ها نیز بسیار مهم است. زیرا در مواقعی یک ترجمه بد می‌تواند کل داستان را تحت تاثیر خود قرار دهد.

راههای جذاب ساختن داستانها برای کودکان

قصه خوانی برای کودکان نباید روایتی یکنواخت و ملال آور داشته باشد و برای افزایش جذابیت آن می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

فواید کتاب خوانی برای کودکان
 1. حین داستان خوانی از احساسات مختلف و تن صدای نمایشی استفاده کنید.
 2. در حین داستان خوانی با کودک خود ارتباط چشمی برقرار کنید. برای بهبود رشد اجتماعی و مهارت تفکر کودک، از او سوالاتی را بپرسید.
 3. به کودکان اجازه دهید که صداها را تقلید کرده، تصاویر را تشخیص داده و کلمات را یاد بگیرد.
 4. کتاب را با هیجان، لذت و دقت بیشتر برای کودکان بخوانید تا ارتباط بهتری میان فرزندان شما و کتاب شکل بگیرد.
 5. هنگام کتاب خواندن برای کودکان، آنها را در آغوش بگیرید زیرا این کار احساس دلبستگی، صمیمیت و امنیت را افزایش می‌دهد.
 6. شعرهای کتاب‌های کودک را برای فرزندان با صدای خنده‌دار حیوانات بخوانید.
 7. کودکان به تکرار داستان و قصه‌ها علاقه داشته و از آن درس می‌گیرند پس از تکرار کردن داستان برای آنها ناراحت نشوید.
 8. هنگام کتابخوانی برای کودکان، عوامل حواس پرتی مانند رادیو و تلویزیون را خاموش کنید.
 9. حین داستان از مبالغه در ایجاد صداهایی، قشر شنوایی کودک را تحریک کید. قشر شنوایی، بخش از مغز کودک است که کنترل صداهای زبانی را به عهده دارد.
 10. اگر می‌خواهید که کتابخوانی برای کودک شما هنگام خواب، در بیشترین بهره‌وری خود قرار گیرد، برقراری ارتباط متقابل با فرزندتان را فراموش نکنید.
 • Milad Yeganeh
 • 1400-09-14
 • 214 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...

کتابی که دنبالشی رو پیدا نکردی؟