تحصیل در بهترین دانشگاه‌های جهان، هدف و آرزوی بیشتر دانش‌ آموزان و دانشجویان در رشته‌های مختلف است. شناخت دانشگاه‌های برتر جهان و دانستن این موضوع که چه رشته‌ای در چه دانشگاهی بهتر است، می‌تواند شما را بهتر و دقیق‌تر به هدفتان نزدیک‌ کند.

در این مقاله سعی کردیم تا با معرفی برترین دانشگاه‌های جهان، بررسی دقیق‌تر و جزئی‌نگرانه‌تر به رشته‌های مختلف و بهترین دانشگاه‌ها در آن رشته‌ها بپردازیم.

اما شاید این سوال ذهن شما را درگیر کند که چه فاکتورهای باعث می‌شود تا دانشگاهی را به بالاترین رنکینگ جهانی برساند؟

اول به این سوال می‌پردازیم و فاکتورهای تاثیر گذار بر روی رنکینگ دانشگاه‌ها را بیان می‌کنیم. فاکتورهای مانند سطع امکانات دانشگاه، میزان رضایت دانشجویان، اشتغال پس از تحصیل و امکانات رفاهی از مهم‌ترین فاکتورها به حساب می‌آید. دانشگاه‌های برتر دنیا، توانستند با جذب دانشجویان ازسراسر نقاط جهان، پرچم‌دارعلم و فناوری و پیشرفت در عرصه‌های مختلف باشند.

معرفی برترین دانشگاه‌های جهان

کیو اس (QS/Quacquarelli Symonds) سایتی معتبر برای رتبه بندی دانشگاه به حساب می‌آید. امروزه دانشگاه‌ها در مرحله اول به صورت کلی و فرا رشته‌ای رتبه بندی می‌شنود و در مرحله دوم بصورت تخصصی و رشته محور در جدول برترین‌ها قرار می‌گیرند.

این سایت با توجه به پارامترهای مختلف و گوناگونی مانند: سطح استادان، رضایتمندی دانشجویان، اشتغال بعد از پایان تحصیل، میزان تولید علم و …  رده بندی می‌کند. QS پربازدیدترین، سایت رتبه بندی در فضای مجازی به حساب می‌آید و بسیار در بین دانشجویان، استادان و مراکز آموزش عالی معتبر است.

بهترین دانشگاه حال حاضر با توجه به رده بندیQS دانشگاه ماساچوست(MIT) ایالات متحده آمریکا است.

معرفی برترین دانشگاه‌های جهان
MIT

این دانشگاه در رتبه اول در رنکینگ دانشگاه‌های برتر جهان قرار دارد. MIT در رشته‎‌های مختلفی مشهور است، اما در اکثر رشته‌ها این دانشگاه، جز 6 دانشگاه برتر قرار دارد.  دانشگاه ماساچوست حدود 11 الی 12 هزار دانشجو دارد و فارغ‌التحصیل‌های این دانشگاه در سال حدود 2 تریلیون دلار درآمد تولید می‌کنند. سطح بالای آموزش و جذب بازار کار دانشجویان، دلیل اصلی رتبه اول بودن این دانشگاه به حساب می‌آید.

جدول زیر 10 دانشگاه برتر جهان را نشان میدهد:

1Massachusetts Institute of Technologyایالات متحده آمریکا
2Stanford Universityایالات متحده آمریکا
3Harvard Universityایالات متحده آمریکا
4California Institute of Technologyایالات متحده آمریکا
5University of Oxfordانگلستان
6  ETH Zurich سوئیس
7University of Cambridge  انگلستان
8Imperial College Londonانگلستان
9The University of Chicagoایالات متحده آمریکا
10UCLایالات متحده آمریکا

این جدول 10 دانشگاه برتر حهان را با توجه به پارامترهای که در بالا بیان شد، نشان می‌دهد. همانطور که مشخص است ایالات متحده آمریکا با 6 دانشگاه، بالاترین تعداد دانشگاه‌های برتر را در این جدول دارد. این مطلب نشان می‌دهد، اهمیت دادن به بالا بودن سطح علمی برای کشور آمریکا مهم و راهی برای جذب دانشجویان مستعد از سراسر جهان است.

در ادامه به دانشگاه‌های برتر در رشته پزشکی، مهندسی، هنر و علوم انسانی می‌پردازیم و آن‌ها را معرفی می‌کنیم. قطعا این دانشگاه در رشته‌های مختلف همان دانشگاه‌های لیست فوق هستند، اما رتبه‌هایشان بر اساس رشته متفاوت خواهد بود. پس همراه باشید با ادامه مقاله و معرفی دانشگاه‌های برتر در رشته‌های مختلف.

دانشگاه‌های برتر رشته پزشکی

برترین دانشگاه‌های جهان که تحصیل در آن‌ها آرزوی هر کسی است در رشته‌های پزشکی بیشتر در کشورهای ایالات متحده آمریکا و اروپا واقع شده است. پزشکی پرطرفدارترین رشته‌ دانشگاهی به حساب می‌آید. به همین علت سیل انبوه دانشجو در این رشته، باعث شده است که  دانشگاه‌ها معمولاً صندلی های خود را به سادگی خالی نمی‌گذارند و به دانشجویان داخلی یا خارجی با سخت‌گیری بیشتری نسبت به سایر رشته ها پذیرش می‌دهند.

حال که تمامی دانشگاه‌ها با هر رده‌ای که باشند معمولاً برای پذیرش، آزمون برگزار می‌کنند. تصور کنید این وضعیت در بهترین دانشگاه‌های رشته پزشکی جهان به چه میزان سخت‌ترخواهد بود. برترین دانشگاه‌های پزشکی جهان دانشگاه‌هایی هستند که پیشرو و سرمدار هر نوع پیشرفت در زمینه‌های بهداشت و درمان می‌باشند.  بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته پزشکی با جذب نخبگان سراسر جهان، با آموزش و بکارگیری آن‌ها در پژوهش‌های علمی سهم بسزایی در تولید علم دارند. یک نمونه قابل لمس، درگیری جهان با یک ویروس به نام کرونا، که ساخت واکسن برای نجات جهان از مهمترین اقدامات پزشکان در کم‌ترین زمان ممکن است.

دانشگاه های برتر پزشکی

همانگونه که در جریان اخبار ساخت واکسن و داروهای درمانی در این زمینه قرار دارید، می‌توان به وضوح دید  که نام بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته پزشکی به چشم می‌خورد. بهترین دانشگاه‌های پزشکی در دنیا آزمون های ورودی چند مرحله‌ای برای متقاضیان برگزار می‌کنند. اغلب این دانشگاه‌ها در دوره اول مصاحبه، به دانش آموزانی پذیرش می‌دهند که دوره‌های ویژه پیش پزشکی را طی کرده باشند و یا دیپلم 12 ساله خود را از کشورهای پیشرفته ای نظیر انگلستان و آمریکا کسب کرده باشند.

1University of Oxfordانگلستان
2Harvard Universityآمریکا
3University of Cambridgeانگلستان
4Imperial College Londonانگلستان
5Stanford Universityآمریکا
6  University of Torontoآمریکا

این جدول 6 دانشگاه برتر رشته پزشکی را نشان می‌دهد، که کشور انگلستان بیشترین سهم را در برترین دانشگاه در این جدول دارد.

دانشگاه‌های برتر رشته هنر

بهترین دانشگاه‌های رشته‌ هنر توسط بسیاری از نهاد های آمار سنجی مورد سنجش قرار گرفته است. هنر از جمله رشته‌های خاص به حساب می‌آید، که پذیرش در آن، در هر دانشگاهی که باشد قوانین  خاص خود را دارد. مثلا  متقاضیان رشته‌های هنری باید علاوه بر ثبت نام و مصاحبه، آزمون عملی بدهند. برای تحصیل در بهترین دانشگاه‌های رشته‌ هنر باید علاوه بر پیشینه تحصیلی قابل قبول، سابقه کار حرفه‌ای و نیمه حرفه‌ای فرد متقاضی هم مهم و تاثیر گذار است.

دانشگاه های برتر رشته هنر

قطعاً دانشجویانی که خواهان ورود به برترین دانشگاه‌های جهان در رشته‌های هنری هستند، باید پیشینه عملی و حرفه‌ای نیز داشته باشند. برای مثال: در جشنواره‌های  بین المللی، نمایشگاه و  رخدادهای جهانی شرکت کرده باشند. این امر البته الزامی نیست، اما شانس فرد متقاضی را برای ورود به برترین دانشگاه‌ها افزایش می‌دهد.

1Stanford Universityآمریکا
2University of Cambridgeانگلستان
3University of Oxfordانگلستان
4Massachusetts Institute of Technologyآمریکا
5Harvard Universityآمریکا
6UCLآمریکا

دانشگاه‌های برتر رشته علوم انسانی

تحصیل در برترین دانشگاه‌های رشته‌های علوم انسانی یکی از آرزوهای دانش آموزان و دانشجویانی است که در این رشته تحصیل کرده‌اند و قصد ادامه تحصیل در دانشگاه یا تحصیلات تکمیلی را دارند.  برترین دانشگاه‌های رشته علوم انسانی مثل رشته‌های پزشکی، هنر و مهندسی در کشورهای اروپای غربی و آمریکا واقع شده است.

علوم انسانی دارای شاخه‌های است که در هر جای جهان، بر اساس پایه آموزشی، فلسفی، فرهنگی و قانونی نسبت به هم تفاوت دارند. برای مثال؛ رشته های روانشناسی، حقوق و حسابداری از جمله رشته های علوم انسانی به حساب می‌آیند که بدلیل آموزش‌های متفاوت متقاضیان تحصیلات تکمیلی باید دوره‌های آموزشی و معادل‌سازی در کشور مقصد را بگذرانند تا بتواند برای  ادامه تحصیل اقدام کنند. البته برخی از رشته های علوم انسانی مانند مدیریت نیاز به آن اقدامات ندارند. اما تحصیل رشته مدیریت در برترین دانشگاه‌ها کمی متفاوت است و حتی در مدیریت نیز متقاضی باید مدرک تحصیلی مرتبط داشته باشد.

1 Stanford Universityآمریکا
2 University of Cambridgeانگلستان
3 University of Oxfordانگلستان
4 Massachusetts Institute of Technologyآمریکا
5 UCLآمریکا
6 Harvard Universityآمریکا

برترین دانشگاه‌های رشته مهندسی

رشته‌های مهندسی همانند، رشته پزشکی از پرطرفدارترین  رشته‌ها برای تحصیل در بهترین دانشگاه جهان به حساب می‌آید. به همین علت ورود در این رشته‌ها بسیار سخت است. دانشگاه‌های برتر این رشته بیشتر در ایالات متحده آمریکا و انگلستان واقع شده‌اند که به صورت مختصر آن‌ها را معرفی خواهیم کرد.

1California Institute of Technologyآمریکا
2Stanford Universityآمریکا
3University of Cambridgeانگلستان
4Harvard Universityآمریکا
5University of Oxfordانگلستان
6 Massachusetts Institute of Technologyآمریکا

معرفی دانشگاه کمبریج

این دانشگاه( University of Cambridge)، در سال به  بیش از 19 هزار دانشجو پذیرش می‌دهد. در رشته های مثل حقوق، مهندسی و پزشکی جز دانشگاه‌های معتبر و به حساب می‌آید. دانشکده مهندسی کمبریج بزرگترین دانشکده این دانشگاه است. دانشجویان مقطع کارشناسی  در سال اول و دوم تحصیل خود بصورت عمومی به یادگیری رشته مهندسی می‌پردازند. بعد از دو سال اول دانشجویان باید گرایش تخصصی خود را انتخاب کنند و ادامه تحصیل دهند.

معرفی برترین دانشگاه‌های جهان
کمبریج

این دانشگاه همچنین در رشته مهندسی به پیشروترین تحقیقات در زمینه‌های مختلف از جمله مهندسی عمران ، ساخت و مدیریت و مهندسی برق و سایر موارد پرداخته است و از این حیث در بین مقالات علمی و تولید علم در رده های نخست جهانی است.

معرفی دانشگاه هاروارد

اگر بگوئیم که هاروارد(Harvard University) یکی از معروف‌ترین دانشگاهی است که مورد علاقه تمام عاشقان علم دنیاست؛ بزرگ‌نمایی نکرده‌ایم. از این دانشگاه  افراد بسیار بزرگ و مهمی  فارغ التحصیل شده‌اند. از بین این افراد می‌توان، به 62 نفر از میلیاردهای حال حاضر دنیا و همچنین 8 نفر از رئیس جمهورهای آمریکا نیز که از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند اشاره کرد. کتابخانه این دانشگاه، با 18 میلیون جلد کتاب جز بزرگترین کتابخانه‌ها به حساب می‌آید.

معرفی برترین دانشگاه‌های جهان
هاروارد

دانشکده مهندسی دانشگاه هاروارد در سال 2007 تاسیس و در همین مدت کوتاه به یکی از برترین دانشگاه‌های این رشته تبدیل شده است. رشته‌های این دانشکده تعدادی از گرایش‌ها مانند : ریاضیات کاربردی، فیزیک کاربردی، علوم مواد، مهندسی برق، علوم و مهندسی محیط زیست، علوم کامپیوتر  و مهندسی مکانیک را در بر می‌گیرد.

معرفی دانشگاه آکسفورد

دانشگاه آکسفورد( University of Oxford)نیازی به معرفی ندارد.  این دانشگاه هرسال بیش از 20 هزار دانشجو می‌پذیرد که 40 درصد از آن‌ها را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند. این دانشگاه در رشته های مانند پزشکی، حقوق، ریاضیات و مهندسی حرف هایی برای گفتن دارد و 26 برنده جایزه نوبل از فارغ التحصیلان این دانشگاه هستند.

 دانشگاه آکسفورد در تمام رشته‌های پرطرفدار، دانشگاهی برجسته در طول تاریخ معاصر به حساب می‌آید. رشته‌های مهندسی دانشگاه آکسفورد دارای یک تفاوت اساسی با دانشگاه های برتر سایر نقاط جهان است. در دانشگاه آکسفورد دانشجو نمی‌تواند به دلخواه خود رشته‌ای از مهندسی را انتخاب کند و وارد این دانشگاه شود.

معرفی برترین دانشگاه‌های جهان
آکسفورد

این دانشگاه با برگزاری آزمون و مصاحبه به متقاضی اعلام می‌کند در چه رشته یا رشته‌هایی می تواند در این دانشگاه تحصیل کنند. رشته های مهندسی شیمی، مهندسی عمران، مهندسی پزشکی، مهندسی برق، مهندسی اطلاعات و مهندسی مکانیک برگزار می‌شود. تنها 15 درصد از افرادی که مصاحبه می‌شوند، می توانند به دانشکده مهندسی دانشگاه آکسفورد ورود پیدا کنند. بطور معمول، فارغ التحصیلان برترین دانشگاههای مهندسی جهان دارای بالاتری دستمزد در میان فارغ التحصیلان دانشگاه های دیگر هستند.

در این مقاله سعی کردیم با چگونگی رتبه بندی دانشگاه‌ها و رنکینگ کلی آن‌ها آشنا شویم و بصورت جزئی به رشته‌ها و گرایش‌های مختلف پرداختیم و دانشگاه‌های برتر هر رشته را بصورت مختصر معرفی کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...

کتابی که دنبالشی رو پیدا نکردی؟