شناخت نویسندگان مهم تاریخ ادبیات از زمان کلاسیک تا به همین امروز، ما را با ساختار ذهنی آن‌ها و تحولی که در ادبیات ایجاد کرده‌اند آشنا می‌کند. این شناخت که بخشی از زندگی شخصی این افراد بزرگ را شامل می‌شود، چگونگی شکل گیری ساختار ذهنی آن‌ها و خلق آثار مهم تاریخ ادبیات را به ما معرفی می‌کند. در این مقاله با زندگی و طرز تفکر 5 تن از نویسندگان مهم و تاثیر گذار تاریخ ادبیات آشنا می‌شویم.

چارلز دیکنز

چارلز جان هوفام دیکنز(Charles John Huffam Dickens) در 7 فوریه 1812 در انگلستان متولد شد. او به عنوان بهترین نویسنده قرن 19 انگلستان شناخته می‌شود. دیکنز نقش مهمی در ادبیات ایفا کرده و روی بسیاری از نویسندگان بعد از خود تاثیر گذاشته است.

او را بعد از ویلیام شکسپیر مهم‌ترین نویسنده دوره ویکتوریا معرفی می‌کنند. دیکنز در 12 سالگی مجبور شد به خاطر شرایط خانوادگی درس را رها کند و برای کسب درآمد سرکار برود. پدر او که به خاطر قمار به زندان افتاده بود و مادر مسئولیت اداره زندگی را بر عهده داشت. رمان آرزو‌های بزرگ دیکنز، با الهام از زندگی شخصیش بوده و شخصیت اصلی این رمان به نوعی خود چارلز دیکنز است.

دیکنز. معرفی نویسندگان مهم تاریخ.

بعد از مدتی دوباره شروع به تحصیل کرد، چارلز در یک دفتر وکالت مشغول به کار شد. اما این کار را دوست نداشت و علاقه شدید به نوشتن او را به سمت مطبوعات و روزنامه نگاری کشاند و در یک دفتر روزنامه مشغول شد. استعداد وی آنقدر زیاد بود که توانست روز به روز پیشرفت کند و در مدت کوتاهی سردبیر یک مجله شود. این شروع دیکنز در نوشتن بود.

او در سال 1870 به علت سکته قلبی از دنیا رفت.

دیکنز از آن دست نویسندگانی است که آثارش بعد از خواندن به یاد می‌ماند. بیشتر آثارش برگرفته از زندگی شخصی و تجربیاتش است. این آثار کلاسیک به شدت تاثیر گذار بوده، حتی در این زمان هم بسیار طرفدار دارد و از روی چندین رمان وی فیلم‌های هم ساخته شده است.

آثار مهم دیکنز که خواندش برای همگان توصیه می‌شود، می‌توان به  دیوید کاپرفیلد، آرزوی‌های بزرگ، نیکلاس نیکلبی و حکایت دو شهر اشاره کرد.

ویکتور هوگو

ویکتور هوگو(Victor-Marie Hugo) از برجسته‌ترین نویسنده مکتب رمانتیسم(Romanticism) به حساب می‌آید. هوگو متولد 26 فوریه 1802 در فرانسه است. او در رشته ادبیات تحصیل کرد و موفق شد به خاطر استعدادی که در این زمینه داشت توجه اعضای فرهنگستان فرانسه را به خود جلب کند. هوگو از بنیانگذاران مکتب رمانتیسم به حساب می‌آید. در 25 سالگی نمایشنامه به نام کرامول را نوشت که درمقدمه این نمایشنامه توضیح کاملی در مورد مکتب تازه تاسیس رمانتیسم وجود دارد. با رمان واپسین روز یک محاکه  در سال 1829 خود را بیشتر مطرح کرد.

هوگو. معرفی نویسندگان مهم تاریخ.

اما شاهکار وی در سال 1831 خلق شد. رمان گوژپشت نتردام(The Hunchback of Notre-Dame) یک اثر ماندگار و خواندنی از هوگو که باعث تحول در مکتب رمانتیسم شد. او مدت 18 سال را در تبعید بود و در این زمان شاهکار دیگری به نام بینوایان را خلق کرد. از دیگر آثار هوگو می‌شود به کارگران دریا، مردی که می‌خندد، نود و سه اشاره کرد.  ویکتور هوگو در سال 1855 در فرانسه درگذشت.

فئودور داستایوفسکی

فئودور میخایلاویچ داستایوفسکی(Fyodor Mikhailovich Dostoevsky) در 30 اکتبر 1821 متولد شد. پدرش پزشک بود و به همین علت از اوکراین به مسکو نقل مکان کردند. او در سال 1834 به مدرسه شبانه روزی رفت و مدت 3 سال را در این مدرسه گذراند. در امتحان ورودی دانشگاه مهندسی نظامی شرکت کرد و در دانشگاه سن‌پترزبورگ قبول شد و در سال 1838 به دانشگاه رفت.

 بعد از اتمام دانشگاه با افسردگی شدید که بعد از فوت پدرش به آن مبتلا شده بود، وارد  اداره مهندسی وزارت جنگ شد. یک سال بعد از  مشغول شدنش، کار را رها کرد. اوژنی گرانده(Eugénie Grandet) اثر بالزاک را ترجمه کرد و وارد عرصه نویسندگی شد. در سال 1885 اولین رمانش به نام بیچارگان منتشر کرد. او در سن 60 سالگی در سال 1881 درگذشت.

داستایوفسکی. معرفی نویسندگان مهم تاریخ.

شاخصه اصلی آثار داستایوفسکی، از ایده فلسفی و روانکاوی شخصیت در آثارش استفاده می‌کند. نگاه به جامعه و مردم یکی دیگر از ویژیگی‌های این نویسنده است. ساختار آثار وی بعد‌ها تبدیل به شکل گیری تفکر سورئالیست‌ها شد.

آثار مهم داستایوفسکی عبارت است از بیچارگان، قمارباز، جنایت و مکافات، ابله، برادران کارامازوف.

لئو تولستوی

لئو نیکلایویچ تولستوی(Lev Nikolayevich Tolstoy) در 1828 در یاسنا پالیانا در یک خانواده ثروتمند متولد شد. او در کودکی پدر و مادر خود را از دست داد و به اجبار با اقوامش زندگی ‌می‌کرد. برای مدرسه به شهر کازان رفت و بعد در رشته حقوق مشغول به تحصیل شد. اما لئو در تحصیل موفق نبود و درس را رها کرد.

 در سال 1851 اولین نوشته خود را به نام کودکی به نگارش در‍‌آورد. نوجوانی و جوانی از دیگر آثار او بود که تبدیل به یک سه‌گانه شد. تولستوی در ارتش خدمت می‌کرد و در آن زمان به صورت جدی و حرفه‌ای نوشتن را دنبال کرد. به خاطر حضورش در جنگ و ارتش ایده‌های ناب و جذابی برای خلق آثار به او می‌رسد.

تولستوی. معرفی نویسندگان مهم تاریخ.

از آثار مهم تولستوی می‌شود به جنگ و صلح، آنا کارنینا اشاره کرد. این دو اثر از مشهورترین آثار او به حساب می‌آید.

ساختار و سبک تولستوی بسیار خاص و روایت متفاوت با هم دوره‌ای‌های خود دارد، خیلی از نویسندگان بعد از  او، متاثر از نوع نگارش تولستوی هستند. او معتقد بود که ادبیات ابزاری برای مفاهیم اخلاقی و اجتماعی است. تولستوی در 20 نوامبر  1910 درگذشت. بی‌شک او به عنوان بهترین و بزرگترین نویسنده جهان محسوب می‌شود و آثاری که خلق کرده از مهم‌ترین آثار‌های ادبی به حساب می‌آید.

فرانتس کافکا

فرانتس کافکا(Franz Kafka) در 3 ژانویه 1883 درپراک متولد شد. خانواده او آلمانی زبان بودند و همین امر باعث شد که آثارش به زبان آلمانی نوشته شود. از کافکا به عنوان بزرگ‌ترین نویسنده چک یاد می‌شود. بدون شک نه فقط برای کشور چک بلکه برای ادبیات غرب نویسنده‌ای بزرگ و مهمی به حساب می‌آید.

پدرش یه فرد مستبد و زورگو بود و شرایطی نامناسب را برای فرانتس در کودکیش ایجاد کرده بود، زندگی در خانواده بسته و متعصب کاملا در آثارش به چشم می‌خورد. کافکا از کودکی از پدرش می‌ترسید. به نوعی تمام نوشته‎‌های او برگرفته از فضای بسته و ترس از پدرش نوشته شده است.

فرانتس کافکا. معرفی نویسندگان مهم تاریخ.

فرانتس کافکا از بیماری‌های‌ معتددی رنج می‌برد از جمله افسردگی و با پیشرفت بیماری سل در سن 40 سالگی از دنیا رفت. تقریبا تمام رمان‌های او نیمه تمام بودند و تنها داستانی که به صورت کامل نوشته شده رمان مسخ است. او به دوستش وصیت کرده بود که تمام نوشته‌هایش را بعد از مرگش آتیش بزند اما دوست او این کار را نکرد تا امروز کافکا تبدیل به نویسنده ماندگار تاریخ شود.

سبک و ساختار نگارش او برگرفته از همه اتفاقات دوران کودکی و سرکوب‌ها است. به نوعی عواطف و احساسات خود را که سرکوب شده است را به نگارش درآورده است. در نوشته‌‌‌هایش یک نفر را در یک مکان واقعی قرار می‌دهد اما اتفاقات پیرامون او عجیب و غیر واقعی است. آثار مهم کافکا: مسخ، محاکمه، قصر، داستان‌های کوتاه کافکا است که به عنوان بهترین آثار وی به حساب می‌آید.

دیدگاهتان را بنویسید

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...

کتابی که دنبالشی رو پیدا نکردی؟