در این مقاله به معرفی نویسندگان معاصر می‌پردازیم و تلاششان را برای تغییر در ساختار کلاسیک و گذشته بررسی و به نکات خاص و متفاوت آثارشان اشاره می‌کنیم تا بیشتر متوجه تاثیر مثبتشان در ادبیات معاصر شویم.

جورج اورول

اریک آرتور بلر(Eric Arthur Blair) در 25 ژوئن در یک خانواده متوسط به دنیا آمد. او جورج اورول را برای اسم مستعارع خود برگزید. جورج دوران کودکیش را در هندوستان که مستعمره انگلستان بود گذراند. در سال 1922 در سازمان پلیس برمه مشغول به کار شد. اورول 5 سال در این کشور زندگی کرد و جزو طبقه ثروتمند به حساب می‌آمد. اما بعد از 5 سال آن شغل و کشور را رها کرد. او در این زمان به طبقه کارگر پیوست. پس از گذارند وقت خود با کارگران به انگلستان بازگشت و به صورت جدی به نوشتن پرداخت. اورول بسیار تحت تاثیر شکسپیر، جیمز جویس و تی اس الیوت بود. آثار خلق شده توسط جورج بسیار به تجربیات و مشاهداتش برمی‌گردد. قلعه حیوانات(Animal Farm) که در سال 1945 نوشته است.

اورول. معرفی نویسندگان مهم معاصر

ایده اصلی این کتاب را از انقلاب روسیه و دیکتاتوری استالین برداشت کرده. این اثر به عنوان یک شاهکار از اورول شناخته می‌شود. روایت بسیار جذاب این داستان و انتخاب شخصیت حیوانات به عنوان شخصیت‌های اصلی و کارهای که انجام می‌دهند. در کنار شخصیت سازی، نگاه نقادانه به سیاست در این اثر کاملا به چشم می‌خورد.

اما شاهکار دیگر وی رمان 1984 است که در سال 1949 خلق شد. در این  کتاب اورول به آینده می‌پردازد و به نوعی از کنترل تفکر و عقاید عام مردم توسط حاکمان می‌نویسد. یک نوع معنا باختگی در این اثر به چشم می‌خورد، عشق، خیانت، زندگی را تهی از معنا می‌کند. روایت داستان  در سه شهر خیالی رخ می‌دهد که دائما در حال جنگ باهم‌اند. در این سه شهر خبری از عشق و زندگی نیست. این دو شاهکار از برجسته‌ترین آثار ادبیات بعد از جنگ جهانی دوم به حساب ‌می‌آید که در لیست کتاب‌های برتر هم قرار گرفته است. او در 21 ژانویه 1950 به علت  بیماری سل چشم از جهان فروبست.

آلبر کامو

آلبر کامو(Albert Camus)در یک دهکده در الجزایر به دنیا آمد. در خانواده فقیر رشد کرد. پدرش در جنگ جهانی اول، وقتی آلبر 14 سال داشت کشته شد. آلبر در مورد زندگی سختش اینگونه می‌گوید: فقر مانع این شد که فکر کنم زیر خورشید و در تاریخ، همه چیز خوب است. خورشید به من آموخت که تاریخ همه چیز نیست.

در سال 1930 در رشته فلسفه مشغول به تحصیل و همزمان با تحصیل جذب ادبیات شد، به مطالعه آثار مهم  ادبی پرداخت. کامو بیشتر به  نمایشنامه  علاقه پیدا کرد و خودش هم در یک گروه تئاتر دانشجویی به نوشتن نمایشنامه می‌پرداخت.

کامو. معرفی نویسندگان مهم معاصر

ساختار نوشتاری که کامو در آثارش دارد، تلاش برای درگیر کرد مخاطبش با اتفاقات پشت سر هم و به چالش کشیدن ذهن خوانندگان را دنبال می‌کند. آثاری که کامو را به نویسنده متفاوت قرن 20‌ام تبدیل کرده است: بیگانه، طاعون، سقوط و نمایشنامه کالیگولا، این چهار اثر که فضا و ساختار متفاوتی نسبت به هم دارند به عنوان برجسته ترین آثار وی شناخته می‌شود.

البته آثار دیگر کامو هم مورد استقبال خوانندگان قرار گرفت و این امر او را در لیست بهترین نویسندگان قرن 20ام قرار داده است. کامو موفق به دریافت جایزه ادبی نوبل هم شد. آثار او به مشکلات بشر می‌پردازد، پوچی، نبود وجدان عمومی و … کامو سه سال بعد از دریافت جایزه نوبل در47 سالگی، در یک تصادف جان خود را از دست داد.

ساموئل بکت

ساموئل برکلی بکت(Samuel Barclay Beckett) در 13 آوریل 1906 در ایرلند متولد شد. او مدرسه را در زادگاهش گذارند و به دلیل علاقه شدید به زبان فرانسه در رشته ادبیات فرانسه مشغول به تحصیل شد. بعد از اتمام تحصیل به پاریس رفت. در این بین با جمیز جویس آشنا شد. این دوستی با جویس بود که باعث شکوفا شدن اساعدادش در نوشتن وخلق آثار متفاوت شده است. بکت در آثارش یک نوع بد بینی را به انسان و زندگی دنبال می‌کند. در اکثر آثارش این تلخی را با زبان کنایه و طنز مطرح کرده است.

بکت. معرفی نویسندگان مهم معاصر

بکت به عنوان یک نویسنده در گونه ابزورد شناخته می‌شود. شاخصه اصلی نوشته‌هایش پوچی و بیهودگی زندگی انسان است. نوگرایی در ساختار نوشتاری و برهم زدن ساختار کلاسیک مرسوم، بکت را به یک چهره مهم در ادبیات جهان تبدیل کرده. او را به عنوان پیشرو سبک ابزورد معرفی می‌کند.

از معروف‌ترین آثار او می‌شود به در انتظار گودو (Waiting for Godot)که در قالب نمایشنامه نوشته  شده است اشاره کرد. البته باقی آثار نمایشی وی هم بسیار محبوب در بین اهالی تئاتر است. اما رمان‌های خاص و متفاوت هم در آثارش به چشم می‌خورد، مثل مورفی، وات، نام ناپذیر و … بکت در سال 1969 موفق به کسب جایزه نوبل ادبیات شد. ساموئل بکت در 22 دسامبر 1989 درگذشت.

ریچارد براتیگان

ریچارد براتیگان(Richard Gary Brautigan)در سال 1935 در واشنگتن آمریکا به دنیا آمد. دوران سختی را در کودکی وقتی که پدرش خانواده را ترک کرد تجربه کرده است. این شرایط در کنار فقر شرایطی نامناسبی را برای ریچارد به وجود آورد. او زندگی عجیبی را داشت. خواهرش درباره او می‌گوید که ریچارد تمام روز می‌خوابید و شب‌ها به نوشتن می‌پرداخت. از نوجوانی به نوشتن علاقه داشت و این کار او را آرام می‌کرد. هیچ چیزی به جزو نوشتن نمی‌توانست که شرایط بد را برای او بهتر کند.

براتیگان. معرفی نویسندگان مهم معاصر

در 21 سالگی به شهر سان‌فرانسیسکو مهاجرت کرد و عضو جنبش بیت(Beatnik) شد  و در این زمان بود که بصورت جدی به نوشتن پرداخت. نوع نگارش متن او به علت مختصر و مفید بودنش بسیار مورد توجه قرار گرفت. فضای رویاگونه در اکثر آثارش به چشم می‌خورد که این امر باعث متفاوت وخاص بودن آثارش شده است. استفاده  زبان طنز در نوشته‌هایش هم دلیل دیگری برای موفقیتش به حساب می‌آید.

آثار مهم او شامل صید قزل‌آلا در آمریکا، در رویا بابل، پس باد همه چیز را با خود نخواهد برد است که او را به شهرت رساند. البته یک دفتر شعر هم از او منتشر شده است. براتیگان سرانجام در 49 سالگی با تفنگ دست به خودکشی زد و به زندگی خود پایان داد.

دیدگاهتان را بنویسید

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...

کتابی که دنبالشی رو پیدا نکردی؟