معمولا یکی از جذابیت‌های دنیای کتاب خواندن، برای علاقه‌مندان کتاب، دنیایی است که با خواندن خط به خط کتاب، در ذهن خواننده نقش می­‌بندد. قدرت تصور و تخیلی که منجر به شکل گرفتن دنیایی مجازی می­‌شود و خواننده را ترغیب می‌­کند که به شکلی وسواس‌گونه، به خلق این عالم مجازی بپردازد. اما چه کتاب‌هایی تبدیل به فیلم می‌شوند؟

اجازه دهید سوالی از خود بپرسیم:

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا بهترین فیلم‌ها، به خصوص درخشان­‌ترین آن‌ها در تاریخ هالیوود، از روی کتاب­‌ها و رمان­‌های معروف ساخته شده‌اند؟ چه موضوعی باعث می‎‌­شود که هنرمندان فعال در عرصه تصویر، این­چنین جذب پرداختن و به تصویر کشیدن دنیای لایتناهی کتاب­‌ها شوند؟ چه چیز یک کتاب را تبدیل به فیلم می‌کند؟

چرا تکراری بودن موضوع فیلم­‌هایی که از روی کتاب­‌ها ساخته شده‌‌اند، نه تنها خسته‌کننده نیست بلکه برای مخاطب جذاب است ؟

 

وب سایت نت بوک ؛ پلتفرم خرید و فروش کتاب های دست دوم

 

همان­طور که برای همه روشن است، وقتی کتابی به چاپ می­‌رسد و میان خوانندگان مقبولیت خاصی پیدا می‌­کند، به هنرمندان دیگر، این نوید را می­‌دهد که محتوای این کتاب، به قدری جذاب بوده که فاکتورهای اصلی برای جذب مخاطب را به درستی رعایت کرده و از سر گذرانده، و هم‌­اکنون به مراحل والا­تر خود رسیده است.

این موضوع، توجه هالیوودی­‌هایی که همیشه به دنبال محتوای خاص با تعداد مخاطب بالا بودند را به خود جلب کرد؛ پس آ­ن­‌ها به نحوی شروع به ایده برداری از کتاب‌های پرفروش از نویسندگان معروف سراسر جهان کردند.

دنیای نوشته­‌ها هیچگاه از دنیای تصویر و خیال، جدا نبوده و نیست. هرچه کتابی، در زمینه ساخت فضای خاص ذهنی برای خواننده، موفق‌­تر باشد، نتیجه شگفت انگیز­تری خواهد داشت. این کتاب‌ها تبدیل به فیلم می‌شوند!

حال، خودتان را به جای هنرمندان عرصه فیلم بگذارید:

آیا خواسته شما از ساخت فیلم، چیزی غیر از این است که در ذهن و حتی در قلب مخاطب خود ریشه بدوانید؟

به راستی، هدف نهایی یک هنرمند چیست؟

 

وب سایت نت بوک ؛ پلتفرم خرید و فروش کتاب های دست دوم

 

“تاثیرگذاری در فرهنگ غالب مردم”

بله، درست است، هدف والای یک هنرمند، تنها، دیده شدن نیست؛ بلکه در ورای معروفیت و مقبولیت، روح او خواستار این است که عقاید و نوع جهان­بینی خود را به گونه­‌ای بازگو کند که قدرت انقلاب، ایجاد تغییر و پذیرش در فرهنگ عامه را داشته باشد.

در سطور اول مقاله به یک دنیای ذهنی و مجازی پرداختیم؛ وقتی کتابی را می­‌گشاییم و شروع به ارتباط برقرار کردن با نویسنده می‌کنیم، به تعداد افرادی که درگیر خواندن آن کتاب مشترک می‌­شوند، دنیای ذهنی خلق می­‌شود؛ حال، تصور کنید که شما چنان قدرتی داشته باشید که بتوانید تمامی این اذهان را در مشت خود گرفته و فرمان دهید :«دست نگه دار! هر انچه من می­‌خواهم بخواه! هر انچه من می­‌گویم ببین! دنیایی که من می‌خواهم بساز!»

این نقطه، دقیقا همان نقطه عطفی است که به تمامی سوالات ما پاسخ می­‌دهد! اینجا جایی است که می‌فهمیم یک کتاب می‌تواند به فیلم تبدیل شود.

سازندگان فیلم پس از آگاهی از ریشه دواندن کتاب­های معروف در باورهای مردم، به بهترین نحو از قدرت کتاب­‌ها به نفع خود استفاده می­‌کنند. بدون تردید، این زیبایی در خلق آثار درخشان هالیوودی، ممکن نبود مگر با وجود جزئی‌­نگری‌­ها و تصویر­سازی­‌های قوی نویسنده، شیوه ی قصه‌گویی صحیح، و در انتها و مهم­‌تر از همه “گام‌هایی مقتدر در راه ایجاد تغییر فرهنگی”

به نظر شما چه کتاب‌هایی واجد شرایط تبدیل شدن به یک فیلم هستند؟ جه کتاب‌هایی برای ما حکم دنیایی پر از عجایب را دارد، آنچنان که تصاویرش زنده شود؟ نظرات خود را در مورد کتابهایی که به فیلم تبدیل شده‌اند در بخش کامنت برای ما و د یگر کتاب دوستان بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...

کتابی که دنبالشی رو پیدا نکردی؟