اگرچه روز به روز تبلیغات و طرفداران کتاب‌های الکترونیکی بیشتر می‌شود و صاحبان شرکت‌های تولیدکننده وسایل تکنولوژیک بر تلاش خود برای ساخت لوازم بهتر برای خواندن کتاب‌ها به صورت الکترونیکی می‌افزایند اما هنوز هم کتاب‌های کاغذی بیشترین طرفداران را در سراسر جهان به خود اختصاص داده‌اند.

طبق گزارش نیویورک‌تایمز فروش کتاب‌های الکترونیکی پس از افزایش بسیار از سال 2015 در حال کاهش یافتن است. این روش قطعا طرفداران خود را دارد؛ در واقع طبق تحقیقات انجام شده ممکن است برای برخی از خوانندگان، کتاب‌های الکترونیکی حتی بهتر پاسخگوی نیازشان باشد. درهرحال دانشمندان هنوز در تلاش‌اند تا بدانند چطور خواندن با استفاده از لوازم دیجیتال به‌گونه‌ای متفاوت بر روی ما تاثیر می‌گذارد.

 

نت بوک پلتفرم خرید و فروش کتاب های دست دوم

در این مقاله سعی داریم به پنج دلیل اشاره کنیم که چرا کتاب‌های کاغذی از کتاب‌های الکترونیکی بهتر هستند:

  1. قدرت درک مطلب در هنگام مطالعه کتاب‌های الکترونیکی‌ها کمتر است

محققان دانشگاه وست چستر در تحقیقی که با کمک دانشجویان داشتند به این نتیجه رسیدند که دانش آموزانی که کمتر به‌وسیله موبایل و تبلت و لپ‌تاپ خود می‌خوانند، درک مطلب کمتری نسبت به دیگر دانش‌آموزان که با استفاده از کتاب‌های کاغذی مطالعه می‌کنند دارند.

این دانشمندان کشف کرده‌اند که ذهن افرادی که با ابزار الکترونیکی مطالعه می‌کنند بیشتر توجه خود را به رابط کاربری وسیله جلب می‌کند تا این‌که به مفهوم متن بپردازد. این امر ثابت می‌کند که وجود تصاویر و دیگر موارد چندرسانه‌ای در کتاب‌های الکترونیکی، مخصوصاً انواع درسی آنها برای خوانندگان مضر می‌باشند.

2. خردسالان هنگام مطالعه کتاب‌های الکترونیکی اغلب تمرکز کافی ندارند

نتایج مشابهی که در تحقیقی دیگر توسط محققان مرکز جو آن گانز بر روی 32 کودک با حضور والدین آنها انجام شده، حاکی از آن است که کتاب‌های الکترونیکی باعث پرت شدن حواس کودکانی می‌شود که از آن‌ها استفاده می‌کنند. در پایان تحقیق ثابت شد کودکانی که با کتاب چاپی تست شده‌اند جزئیات بسیار بیشتری از مطالب به یاد می‌آورند.

3. در مطالعه کتاب‌های الکترونیکی یادآوری خط زمانی مطالب به‌خوبی صورت نمی‌گیرد

تمرکز کامل و جذب تمامی مفاهیم، زمانی که با کتاب‌های الکترونیکی مطالعه می‌کنیم برای بزرگسالان نیز بسیار دشوار است. محققان در این تحقیق از 25 فرد بزرگسال خواسته شد تا یک داستان 28 صفحه‌ای را از و بسایت کیندل (kindle) مطالعه کنند. در ادامه از 25 نفر دیگر خواستند تا همان داستان را با استفاده از نسخه چاپی آن مطالعه کنند.

سپس از خوانندگان خواستند که 14 واقعه از داستان را به ترتیب زمانی قرار دهند! قطعاً جای تعجب نیست که خوانندگانی که با استفاده از کیندل مطالعه‌شان را انجام داده بودند در انجام این تست بسیار ضعیف‌تر از خوانندگان کتاب چاپی عمل کردند.

 

نت بوک پلتفرم خرید و فروش کتاب های دست دوم

4. کتاب‌های الکترونیکی به‌خوبی کتاب‌های چاپی نیستند

با وجود این‌که اغلب خرید کتاب‌های درسی به صورت الکترونیکی برای دانشجویان و دانش‌آموزان بسیار کم‌هزینه‌تر و حمل آنها نیز بسیار ساده‌تر از حمل کتاب‌های چاپی است، دانشجویان اغلب کتاب‌های چاپی را ترجیح می‌دهند. در برخی نظرسنجی‌ها از دانشجویان آنها گذارش کرده‌اند که کتاب‌های چاپی اثری در یادگیری بهتر و سریع‌تر آنها دارد که کتاب‌های الکترونیکی از آنها بی‌بهره هستند.

اگرچه جالب است بدانید طبق مطالعه‌ای که در سال 2012 در انگلیس در مورد کودکان 8 تا 16 سال انجام شد بیش از 50 درصد از کودکان گزارش دادند که خواندن از روی صفحه نمایش را ترجیح می‌دهند!

5. کتاب‌های الکترونیکی خسته‌کننده‌اند

خیره شدن به مدت طولانی به یک صفحه روشن در کنار مضرات بسیاری که برای بینایی افراد دارد می‌تواند برای چشم و مغز بسیار خسته‌کننده باشد. مطالعه‌ای در سال 2005 در سوئد انجام شد نشان می‌دهد که مطالعه به صورت الکترونیکی به تمرکز بسیار بیشتری از مطالعه روی کاغذ نیاز دارد.

 

نت بوک پلتفرم خرید و فروش کتاب های دست دوم

خیره شدن به صفحه‌های ال‌ای‌دی (led) در شب می‌تواند الگوی خواب را مختل کند. مطالعه سال 2014 هاروارد نشان داد، افرادی که شب‌ها برای مطالعه از کتاب‌های الکترونیکی استفاده می‌کنند خواب ناآرام‌تر و بی‌کیفیت‌تری دارند و بلطبع در روز بعد بیشتر احساس خستگی خواهند کرد. در نتیجه اگر مایل به مطالعه کتاب‌های الکترونیکی هستید از ورژن بدون نور پس‌زمینه آنها استفاده کنید.

در انتها باید توجه داشته باشید که مطالعه کتاب‌ها به صورت الکترونیکی لزوما برای شما مضر نخواهد بود، رعایت نکاتی که باعث سلامت بدن شما می‌شوند می‌تواند این مضرات را به حداقل می‌رسانند. همچنین با استفاده از برنامه‌هایی که صفحه‌ای ساده صرفا برای مطالعه متن دارند باعث می‌شود میزان حواس‌پرتی به حداقل کاهش پیدا کند.

تکامل نسل افراد در این زمانه که بیشتر افعال بشر به صورت اینترنتی و الکترونیکی انجام می‌شود به سمت استفاده بیشتر از کتاب‌های الکترونیکی می‌رود. حفظ تعادل میان استفاده از کتاب‌های الکترونیکی و کتاب‌های چاپی می‌توانید استفاده مفیدتری از زمان و انرژی خود داشته باشید. برای مشاهده تنوع کتاب‌های چاپی در و بسایت نت بوک و خرید آنها با تخفیف‌های ویژه روی دکمه زیر کلیک کنید.

تجربه خود را در ارتباط با مطالعه کتاب‌های الکترونیکی و کتاب‌های چاپی با ما به اشتراک بگذارید

  • رویا قاسمی
  • 1400-04-11
  • 129 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...

کتابی که دنبالشی رو پیدا نکردی؟