رمان ناطوردشت نوشته جی.دی.سلینجر که در ۱۹۴۵ و ۱۹۴۶ به‌صورت داستان دنباله‌دار نوشته و در سال ۱۹۵۱ به‌صورت یک رمان منتشر شد. این رمان از بهترین کتاب‌های ادبیات معاصر آمریکاست و در فهرست ۱۰۰ کتابی که قبل از مرگ باید آن‌ها را خواند قرار گرفته است.

این داستان روایت فروپاشی نوجوانی به نام هولدن کالفیلد است که با جهان پیرامون خود درگیر شده.

سلنیجر با قلم بی‌پرده و بی‌پروا لحظه‌به‌لحظه ورود نوجوان به جامعه خشن و بی‌رحم را روایت می‌کند، این بی‌پروایی متن در آن زمان به مذاق بسیاری از منتقدان خوش نیامد و این اثر به‌خاطر خودمانی بودن و وزن نداشتن در ساختار متن، نامهم تلقی می‌شد.

اما استقبال خوانندگان و فروش بسیار بالای این کتاب نشان داد که انتخاب این مدل نوشته و روایت که سلینجر برگزیده بود توانسته با مردم ارتباط برقرار کنند. رمان ناطوردشت عواطف و احساسات خوانندگان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و همین امر باعث شد بعدها منتقدان از این اثر به‌عنوان یک اثر مهم و ارزشمند برای تفکر و درک یاد کنند.

خلاصه داستان

هولدن، نوجوان ۱۷ ساله‌ای است که در آغار  در یک مرکز درمانی بستری شده و می‌خواهد داستانی را برای فردی تعریف کند. این داستان به یک‌سال قبل برمی‌گردد. زمانی که وی ۱۶ ساله بود و در یک مدرسه شبانه‌روزی به نام پنسی درس می‌خواند. هولدن در آستانه کریسمس به‌خاطر ضعف درسی که دارد اخراج شده و باید به خانه برگردد.

 

نت بوک | بازار خرید و فروش کتاب‌های نو و دست دوم

 

تمام داستان در سه روز شنبه، یکشنبه، دوشنبه اتفاق می‌افتد.

هولدن جوان که از برخورد خانواده می‌ترسد تصمیم میگید در روزی که نامه اخراج به دست پدر و مادرش می‌رسد به خانه برنگردد. او در این مدت سفری را آغاز می‌کند و سرگردان و بدون جای مشخص، ساعت‌ها را سپری می‌کند.

این سفر، تمثیلی از سفر هولدن از دوران نوجوانی به دنیای جوانی در جامعه شلوغ و پرهرج‌ومرج آمریکا را نشان می‌دهد.

 

بیشتر روایت این رمان وقایعی است که خود نویسنده در دوران زندگی‌اش آن ها را تجربه کرده است و با جزئیات زیاد آن ها را در این کتاب نوشته. این میزان توجه به جزئیات بعد از جنگ جهانی دوم بسیار موردتوجه نویسندگان آن زمان قرار داشت.

 

نت بوک | بازار خرید و فروش کتاب‌های نو و دست دوم

 

جی. دی سلنیجر

او متولد ۱ ژانویه ۱۹۱۹ در شهر نیویورک از پدری یهودی و مادر مسیحی است.

سلنیجر در ۱۹ سالگی تحصیل خود را در دانشگاه شهر نیویورک آغاز کرد اما آن را نیمه‌کاره رها کرد و در سال ۱۹۴۰ اولین داستان او به نام جوانان در یک مجله منتشر شد.

چند سال بعد، مابین سال‌های ۱۹۴۵-۱۹۴۶ ناطوردشت را نوشت و این کتاب به‌عنوان اولین کتاب وی، در سال ۱۹۵۱ منتشر شد.

ناطوردشت محبوبیت فراوانی در آمریکا کسب کرد و به‌عنوان ۶۴ امین رمان برتر معرفی شد. این کتاب در لیست پرفروش‌ترین‌ها هم قرار داشته است.
جالب است بدانید این رمان در برخی ایالت‌های آمریکا به دلیل غیراخلاقی و نامناسب بودن ساختار متن، در لیست کتاب‌های ممنوعه قرار گرفته است.

 

نت بوک | بازار خرید و فروش کتاب‌های نو و دست دوم

 

 

سلنیجر استادانه شخصیت‌پردازی می‌کند و در خلق شخصیت‌های نیرومند و گیرا بسیار کاربلد است، از دیگر ویژگی‌های متنی می‌شود به روایت جذاب و زبان عامیانه در ساختار نوشتاری وی اشاره کرد که این امر باعث تفاوت آثار سلنیجر نسبت به هم‌دوره‌های خود شده است و همین امر او را در لیست بهترین نویسندگان آمریکای معاصر قرار داده.

جنبه مهم دیگر سلنیجر، مبهم بودن آثار وی برای منتقدان است، نوعی دور از دسترس بودن. به همین علت است که اطلاعات زیادی از زندگی شخصی وی در دسترس نیست.

جی. دی سلنیجر در ۲۷ ژانویه ۲۰۱۰ در گذشت.

در این مقاله با سلینجر و معروف‌ترین اثر وی یعنی کتاب ناطوردشت آشنا شدیم. این کتاب از ارزشمندترین آثار قرن ۲۱ به شمار می‌رود. بیانگر سفر انسان در مقطعی از زندگی است که از کودکی درمی‌آید و به دنیای حقیقی پا می‌گذارد.

برای خرید این کتاب با تخفیف ویژه از نت بوک کلیک کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...

کتابی که دنبالشی رو پیدا نکردی؟